The Oxford's (a později Beat Kvartet) ovšem byli ryze naši. Dohromady se dali roku 1966 v Kožlanech. A ačkoliv už nevystupují šestatřicet let, čas od času se sešli k vzpomínkovému retro koncertu. Lidový dům v Kralovicích se tuto sobotu stane dějištěm pravděpodobně úplně poslední takové akce.

„Skupina vznikla ve složení Honza Haňka – sólová kytara, Ludva Chlup – doprovodná kytara, Emil Novák – basová kytara, Vláďa Pech – bicí a Franta Šmíd – zpěv. Její repertoár ovlivňoval Honza Haňka, který přinášel z Prahy skladby skupin Yardbirds, Hollies a Jimiho Hendrixe, ale také Olympiku, Matadors a Petra Nováka," popisuje zrod The Oxford's ředitelka Městského kulturního střediska Kralovice Jana Beranová.

Stěžejní vystoupení, na něž se dlouho vzpomínalo, se uskutečnila 'doma v Kožlanech' na silvestra v letech 1966 a 1967.

Po třech letech od vzniku však přišel první konec. Muzikanti totiž měli jiné povinnosti. „Skupina se v roce 1969 rozpadla z důvodu vojny a studia," pokračuje Beranová.

V hudební branži nicméně podobné konce málokdy bývají definitivní. A tak The Oxford's po roční odmlce opět ožili, ačkoliv v sestavě byli jen čtyři hudebníci a z původní sestavy zůstal jen jeden. Složení vypadalo následovně: Ludvík Joe Chlup – sólová kytara, zpěv, Petr Kříž – doprovodná kytara, zpěv, Pavel Kříž – basová kytara, zpěv, Franta Bílek – bicí.

„Všichni prošli základní hudebním vzděláním v LŠU Kralovice, a Franta Bílek dokonce vystudoval konzervatoř na bicí a klarinet a AMU na klarinet. Repertoár skupina čerpala hlavně z TV Beat Klub z Brém a šlo převážně o Deep Purple, Who, Uriah Heep, Nazareth a další," říká Jana Beranová. Oxfordi prý byli velmi dobří v trojhlasému zpěvu, a tak si mohli písně půjčovat i od kapel Osmonds, Lobo, Hammond nebo od Olympiku.

Obnovená skupina se objevovala na beatových přehlídkách, aparaturu budovala se zvukařem Pepíčkem Kouklem, české texty anglických fláků psali kamarádi Vojta Říha a Milan Knot. Každé dva roky museli muzikanti skládat kvalifikační zkoušky. Jako řada jejich kolegů i oni se museli vzdát anglického názvu a přejmenovat se na Beat Kvartet.

Pak přišel druhý konec. „Skupina hrála zhruba čtyřicet koncertů ročně až do roku 1978, kdy Franta Bílek ukončil studia a odešel do profesionálního angažmá na klarinet," dodává Beranová.

Dodnes se kapela sešla čtyřikrát – v roce 1989 v Kožlanech, v letech 2000, 2001 a 2004 v Kralovicích, kde se bude v sobotu konat i poslední koncert nazvaný The Oxford's …po letech. Bude to v pořadí třetí konec Oxfordů.

Poslední koncert

• The Oxford's …po letech
• sobota 4. 10. 214 v Lidovém domě Kralovice
• začátek ve 20:00 hodin