Dvaadvacetiletý forvard v plzeňských službách totiž dlouho figuroval v kádru národního týmu pro světový šampionát.

Dokonce s výběrem trenéra Aloise Hadamczika odletěl v roli čekatele do Stockholmu, jenže na české soupisce se nakonec neobjevil.

Mohl jen sledovat, jak si vedou šťastnější spoluhráči v čele s Kovářovým starším bratrem Jakubem, reprezentačním gólmanem.

„Šance, že si zahraju na mistrovství, byla malá. Spíš žádná. To jsem věděl. Od začátku bylo zřejmé, že trenéři čekají na hráče ze zámořské NHL," uvedl talentovaný centr.

O účast na světovém šampionátu jste neusiloval poprvé. Teď jste si k tomu navíc přidal i výpomoc Chomutovu v boji Severočechů o postup do extraligy. Nelitujete tříštění sil?
Ne. Naopak. Byl jsem rád, že byl o mě zájem nejen v reprezentaci, ale i v Chomutově, a když to šlo, tak jsem hrál naplno ať tam nebo tam. Zažít baráž bylo zajímavé a nemyslím si, že by to nějak ovlivnilo můj případný start na mistrovství.

Teď si vás ale bratr může dobírat, že on už velkou medaili má, zatímco vy ještě ne.
V extralize se sice hecujeme, ale nic takového nyní nehrozí. Jakub odvedl na mistrovství skvělou práci a ten bronz si určitě zaslouží.

Jak jste s ním boje přímo
ve Stockholmu prožíval?
Hrozně, byla to přímo muka. V hotelu jsme bydleli spolu. A protože vím, že brácha má rád svůj klid, snažil jsem se kolem něj chodit po špičkách a dělat mu pomyšlení. Když potom chytal zápas, tak jsem byl v hledišti nervózní i za něj, a to pro mě byly hodně krušné chvíle.

Po prohraném semifinále se Slováky byl Jakub asi hodně smutný.
Byl, ale to byli všichni kluci z mančaftu. Rozhodně nejde říci, že za porážku může brácha. Prostě Slováci byli ten den lepší a my jsme prohráli. Navíc další silné týmy dopadly ještě hůř. Bez medaile jsou Švédové, Fini, Kanada i Američani. To je třeba brát v úvahu a taky to, že nebýt Jakubova výkonu ve čtvrtfinále proti Švédům, tak třeba žádný zápas se Slováky ani nebyl. Ale tohle nijak nezmírnilo celkové rozčarování. I na tu dálku jsem cítil, jak moc bráchu ta porážka žere.

Na dálku? Kdy jste opustil Stockholm?
Jakmile se na naší soupisce zaplnilo poslední okénko, které zaujal tuším obránce Krejčík a už nebylo nač čekat. Prvním volným spojem jsme odletěli a zápasy play off jsem sledoval doma v televizi.

A jak jste si předtím užíval pobyt v dějišti mistrovství světa?
Bylo fajn být u toho. S týmem jsme bydleli, normálně trénovali, takže jsem poznal další kluky, skvělé hokejisty, kteří hrají NHL nebo ruskou KHL. Ale chodil jsem se dívat i na soupeře, hlavně na Malkina s Dacjukem, to jsou superhráči.

Hodně se mluvilo o tom, že Švédové šampionát pořádaný společně s Finy nepřijali. Překvapil vás malý zájem tamních diváků o špičkový hokej?
To bylo nejen pro mě obrovské zklamání. Částečně to způsobilo drahé vstupné, ale rovněž fakt, že mistrovství vrcholilo v Helsinkách. Švédové věnovali šampionátu téměř nulovou propagaci, a to i přímo ve Stockholmu. Kousek od stadionu jste nepoznali, že se tu nějaké vrcholný turnaj vůbec koná.

Boje o medaile jsou minulostí, takže teď hodíte konečně hokej za hlavu?
To bych rád, ale nějak to nejde. Od pondělka trénuju už znovu s plzeňským týmem na další sezonu.

Cože tak brzy?
No, také jsem čekal, že dostanu delší volno, ale ukecali mě. Radost z toho nemám. První tréninky byly náročné a navíc vím, že to, co přijde, bude jen horší a horší (smích).

Šéf klubu Martin Straka však zároveň naznačil, že vaše setrvání v plzeňském týmu není jisté. Prý vás láká zahraniční angažmá.
Nějaké nabídky ze zahraničí mám a zvažuji je.

Odkud zasvištělo lano? Ze severu Evropy nebo z Ruska?
Z ruské KHL, ale konkrétní zatím nechci být. I když už mám v hlavě určitou představu, konečné rozhodnutí teprve padne. Do konce května, kdy podle smlouvy musím vedení plzeňského klubu oznámit, jak se věci mají.

Rusky se domluvíte?
Neumím ani pozdravit, ale to bych snad dohnal. Hlavně abych stačil hokejově, ale vše se teprve uvidí.

Vizitka

Jan Kovář

Narozen: 20. března 1990
Výška / váha: 180 cm / 78 kg
Post: útočník, centr

Kariéra: Písek (do dorostu), Plzeň (extraliga), jako host působil v prvoligových týmech Ústí 
a Chomutov

Statistiky v uplynulé extralize, základní část: 52 zápasů – 18 gólů, 33 asistencí, 52 trestných minut, play off: 12 zápasů – 2 góly, 6 asistencí, 10 tr. minut