Právě k tomuto datu by měl být zvolen nový děkan filozofické fakulty. „Všechny orgány univerzity koupi schválily. Teď se čeká na nové vedení fakulty,“ uvedl rektor ZČU Josef Průša.

V objektu by měla sídlit fakulta zdravotnických studií a právě filozofická fakulta, jejíž pracoviště jsou rozházena po centru Plzně. Akademický senát filozofické fakulty se ale proti stěhování postavil. Byl to i jeden z důvodů odvolání Ladislava Cabady z funkce děkana.

„Katedra filozofie necítí žádnou potřebu stěhovat se. Současný stav vyhovuje vyučujícím i studentům. Ale pokud vedení fakulty o přesunu rozhodne, podřídíme se tomu,“ sdělil v úterý Deníku vedoucí katedry a šéf akademického senátu univerzity Nikolaj Demjančuk.

V současné době už v budově v Tylově ulici sídlí dvě univerzitní katedry. Prostory pro ně má ZČU pronajaté. Pokud univerzita obchod uskuteční, měla by společnosti Škoda Holding zaplatit kolem 180 milionů korun. Většinu by hradily peníze z Evropské unie. „Chceme využít finance z operačního programu Věda a výzkum pro inovace. Patnáct procent by pak univerzita uhradila ze svého,“ doplňuje rektor.

Odpůrce stěhování se v minulých dnech podle svých slov snažil přesvědčit k souhlasu. „V žádném případě to nebylo nátlakem, spíše jsem volil klidný a vlídný přístup,“ řekl s tím, že další jednání by měla následovat.

O získání škodováckého objektu měl zájem i plzeňský magistrát. Měla se tam přestěhovat část úředníků. „Vím, že má o budovu zájem univerzita. Pokud se se Škodovkou domluví, není co řešit,“ uvedl k tomu primátor města Plzně Pavel Rödl. Podle něho se pro město nejedná o prioritní investici.

V objektu z období po 2. světové válce má sídlo několik firem. Vedení Škody Holding se před nedávnem přestěhovalo do nového objektu.