Dosud se platilo za celý den dvacet korun, ale nájemce městského areálu Antonín Hegner teď vstupné zvedl. „Musím kompenzovat stále se zvyšující náklady. Jen za elektřinu platím na pláži za sezonu kolem 90 tisíc korun,“ uvedl Hegner. Vypočítává ještě další služby, například úklid a odvoz odpadků nebo provoz sprch a toalet a spotřebu papíru a ručníků. Dodal, že vstupné vybírá na Ostende od června, a to jen v horkých dnech, kdy je rybník obležen plavci.

Někteří lidé vyšší vstupné kritizují, i když uznávají, že pláže na Boleváku jsou mnohem komfortnější než dříve. „Úpravy se povedly, a pokud by vstupné vybíralo město, dalo by se zdražení pochopit,“ uvedl Pavel Hochman.

Ředitel Správy veřejného statku Milan Sterly prohlásil, že o zvýšení poplatků radnice ví a nijak do toho nezasahuje. „Za pořádek je tu zodpovědný nájemce,“ uvedl Sterly. Náměstek primátora Miloslav Šimák (ČSSD) připustil, že v budoucnu se na Boleváku nebude platit žádný vstup a vše bude volně přístupné.

„Investovali jsme do promenádní cesty mezi autokempem Ostende a pláží pod Bílou Horou, zpevnily a upravily se břehy rybníků,“ vypočítává Šimák a upřesňuje, že už koncem června budou radní rozhodovat o tom, že poplatky za koupání padnou. „Zároveň se upraví smlouva mezi nájemcem a městem,“ prohlásil Šimák. Změny se ale zřejmě budou týkat až příští letní sezony.

S revitalizací lesoparku Ostende začala správa statku vloni na jaře, poslední a právě skončenou etapou je vybudování promenádní asfaltové cesty, která je zhruba kilometr dlouhá. Minulý rok byly zlevněny a upraveny břehy, opravila se hrázka. Dlouhodobý projekt počítá s další úpravou lesoparku, ve kterém se postupně obnovuje směs borovic, dubů a dalších listnatých stromů.

Ke koupání jsou kromě Velkého boleveckého rybníka vhodné podle Sterlyho i další městské rybníky – Kamenný, Senecký, Šídlovecký a Třemošenský rybník. „Košinář ne, ten je chovný,“ podotkl Sterly. Nikde se poplatek nevybírá.

Kde je přírodní koupání zadarmo

V plzeňských řekách – například v Doudlevcích, Lobzích nebo v Hradišti.
Ve Velkém boleveckém rybníce – s výjimkou pláže Ostende (celodenní poplatek je 25 Kč).
Na Kamenném, Šídlovském, Seneckém a Třemošenském rybníce.
V nádrži České údolí.