„Samozřejmě, že všichni nejsou aktivně činní, jsou to dílem i členové, kteří chodí na schůze a přispívají sboru finančně,“ říká velitel Roman Slach, který je členem sboru už 25 let. „Co se zásahového týmu týče, ten tvoří asi deset lidí, dalších asi dvacet je připraveno v případě většího zásahu obléknout mundúr a vyrazit taky,“ dodává. Takový výjezd ale v Dobříči zatím naštěstí nezažili. „Letos je zaplať pánbůh klidný rok, zatím jsme zasahovat nemuseli, poslední větší požár jsme v okolí zaznamenali v roce 2007 v lese poblíž Býkova.

Asi nejtěžší zásah si prý místní hasiči připsali před pěti lety. „Poblíž Žebnice tenkrát hořel les,“ vzpomíná Slach. „Bylo to v prudké stráni bez přístupových cest, takže jsme s auty kličkovali mezi stromy, abychom se vůbec dostali na dosah ohni. Bylo to náročné nejen pro hasiče, ale i pro techniku, vzpomínám si, že skoro všechna auta byla po zásahu otlučená, jak se prodírala mezi stromy. Hasiči si tam tenkrát sáhli opravdu na dno,“ popisuje velitel.

Hlavní náplní práce je proto pro dobříčské hasiče péče o techniku, která podle jejich slov už hodně pamatuje. „I když už je naše auto letité, jsme za něj rádi. Musím v této souvislosti pochválit pracovníky dílen místního zemědělského družstva. Kdykoliv jsme potřebovali pomoci něco opravit, vždycky nám velmi ochotně vyšli vstříc a udělali, co bylo v jejich silách,“ chválí Slach.

Hasiči se v Dobříči starají i o údržbu vodních zdrojů, podíleli se například na čištění místního koupaliště, starají se i o nádrž na návsi. Tam prý bude třeba kvůli vyschlému pramenu, který dříve nádrž zásoboval vodou, vybudovat nový přítok, na což se místní dobrovolníci chystají už zjara. „Koupaliště čistíme každoročně před letní sezonou. Vezmeme rejžáky, ručně ho celé vypucujeme a vypláchneme kal,“ popisuje Slach.

Kromě toho se místní hasiči věnují i hasičskému sportu. Poslední dobou prý ale bojují hlavně s časem. „Na některé soutěže se jezdí i přes 100 kilometrů a spousta lidí, kteří u nás hasičský sport dělají, hraje kromě toho i fotbal. Není snadné skloubit termíny tak, aby se všechno stíhalo. Letos jsme proto objeli asi jen pět závodů hasičské ligy v okolí a musím říct, že to bereme spíše jako trénink,“ vysvětluje Slach.

Poplach v Dobříči vyhlašuje dvojice sirén. Jedna se ovládá dálkově z Plzně, druhou si pouští sami. Letos se ještě kromě zkoušek nerozezněly a všichni doufají, že tento trend bude ještě dlouho pokračovat.