Soukromí provozovatelé i obce, které v minulých letech v Plzeňském kraji opravily koupaliště nebo vybudovaly nová, jsou s letošním létem spokojeni. V dlouhotrvajících tropických vedrech se lidé ochlazovali u vody a koupaliště měla mnohde rekordní návštěvnost. Když ale bylo teplo příliš velké, neměli prý lidé moc hlad, a nekupovali ani tolik pivo, což někde zmenšilo tržby, řekli někteří provozovatelé koupališť. Větší počet lidí také přinesl provozovatelům vyšší náklady na provoz areálů.

Kromě vyhledávaných koupacích míst u řady rybníků je v Plzni největší koupaliště venkovní bazén v plaveckém areálu na Slovanech. Během první vlny veder v červenci přišlo podle ředitele Plaveckého areálu města Plzně Tomáše Kotory kolem 2500 lidí za den. Při druhé srpnové vlně veder už bylo lidí méně, zhruba 2000 denně. Při mnoho dní trvajícím vedru podle Kotory lidé už zřejmě neměli chuť jít ani k vodě, a zůstávali raději doma, i když bazén zvýšil počet slunečníků nabízejících aspoň trochu stínu.

Podobnou zkušenost má šestitisícové město Dobřany na Plzeňsku, které před lety vybudovalo údajně největší přírodní koupací biotop v ČR Kotynka. „V červenci lidé chodili opravdu hodně, v srpnu už vedro trvalo tak dlouho, že už ani koupaliště tolik nelákalo. Když přišli, neměli moc hlad, nepili pivo, takže výnosy z občerstvení jsou menší. I tak jsme se sezonou velmi spokojeni," shrnul starosta Martin Sobotka. Loni za celou sezonu od června do září přišlo do Kotynky 14.154 lidí, letos do poloviny srpna jich bylo 13 899. „Kapacita areálu je 1200 lidí za den, chodilo tak do 800 lidí. Do konce sezony nám chybí šest týdnů, loňskou návštěvnost určitě překonáme," dodal Sobotka.

Nový přírodní biotop otevřely loni v polovině července čtyřtisícové Blovice na Plzeňsku.

„Loni byla sezona kratší, tak nemůžeme srovnávat, ale letos jsme určitě spokojeni. Od května do poloviny srpna bylo v biotopu 10 000 lidí, udrželi jsme čistou vodu," těší starostu Jana Podušku. „Do biotopu chodí lidé místní lidé, často se v něm zastavují městem projíždějící cyklisté. Kapacita areálu je 550 osob. V jednu chvíli při hezkém počasí bylo u koupaliště najednou kolem 450 osob," řekl starosta.

Město ale bude muset po sezoně řešit některé opravy. Sucha vypálila trávníky, které by se měly po dešti opět zazelenat, na části chodníků okolo bazénů se ale místy vydrolily kamínky. „Nevíme, jestli to bylo velkou zátěží, chybou při stavbě nebo proto, že tento typ slepovaných kamínků není pro okolí bazénů vhodný. To vše ještě budeme řešit," dodal starosta.

„Je to jedna z nejlepších sezon za posledních osm devět let, s loňskem je to nesrovnatelné," odhadl provozovatel koupaliště v Tlučné u Plzně Jaroslav Hyneš. Protože nemá elektronickou evidenci vstupů, přesná čísla o návštěvnosti zatím nezná. Denně ale na koupaliště chodily stovky lidí. ⋌