Ačkoliv místem, kde je možné se v parných dnech osvěžit, disponuje prakticky každá druhá obec, těch se statutem koupaliště je po málu. Některá místa ovšem zůstanou v letošní sezoně uzavřená. Důvodem jsou chybějící peníze na opravy nádrží, které jsou často v havarijním stavu.

Jedním z takových míst je například koupaliště v Oboře u Kaznějova na severním Plzeňsku. „Voda se nám z nádrže ztrácí, dostali jsme sice nabídku na opravu, ale pro rozpočet obce by to znamenalo zhruba půlmilionovou investici, kterou si nemůžeme dovolit,“ řekl Deníku starosta Obory Josef Kubík. Lidé z okolí se podle něho jezdí koupat nejčastěji do Plzně, kam to mají zhruba dvacet kilometrů.

V nepříliš dobrém stavu je podle starosty Lukáše Karkoše i koupaliště v Nezvěsticích. Místní zastupitelé se proto v letošní sezoně rozhodli ke vstřícnému kroku. „Po celé léto nebudeme vybírat vstupné, protože si uvědomujeme, že koupaliště není v takovém stavu, v jakém by být mělo,“ uvedl Karkoš s tím, že ještě v průběhu letošního roku by měla začít velká rekonstrukce celého areálu. Obec totiž postavila novou čističku vody a zařízení, které kdysi k tomuto účelu sloužilo, teď bude použito právě k čištění vody místního koupaliště. „Navzdory plánované generální opravě se k nám pochopitelně lidé mohou přijet vykoupat. Už o příštím víkendu se otevírá v areálu koupaliště hospoda a napouštět začneme do čtrnácti dnů,“ upřesnil Karkoš.

Na některých místech už pro změnu čekají na jediné – na pořádně teplé počasí. „Bazén už napouštíme, čištění jsme dokončili zhruba před třemi týdny,“ pochlubil se starosta Starého Plzence Zdeněk Matas. O kvalitu vody se prý návštěvníci strachovat nemusí. „I letos budeme nechávat dělat pravidelné rozbory, návštěvníci se v této sezoně mohou těšit na opravené šatny, sprchy i sociální zařízení a pochopitelně nebude opět chybět otevřené občerstvení,“ dodal Matas.

Práce finišují i na dalším oblíbeném cíli plavců – v Tlučné na severním Plzeňsku. Jeden z provozovatelů koupaliště Petr Kastl Deníku prozradil, že bazén dostane nový nátěr a zhruba do dvou týdnů se začne napouštět.

Krajští hygienici po celou sezonu bedlivě sledují stav vody v koupalištích. Podle Mileny Kubrové z Krajské hygienické stanice v Plzni, se to ale týká jen oficiálních koupališť a místa evidovaná například jako požární nádrž vzorky vody předkládat nemusejí, ani když je lidé ke koupání využívají. Provozovatelé koupališť si ale musejí nechat zkontrolovat kvalitu vody minimálně jednou za dva týdny. Hygienici pak odebírají vzorky z přírodních nádrží a rybníků určených ke koupání, jako jsou například Hracholusky, Bolevecký, Šídlovský nebo Senecký rybník. „Kvalita vody bývá bez problémů zhruba do konce července, pak už se začínají objevovat sinice,“ říká Kubrová. Velmi dobrou kvalitu vody vykazoval vloni Kamenný rybník u Plzně, kde se dalo koupat bez rizika až do konce prázdnin. Naopak jako první začíná obvykle „kvést“ přehrada České údolí.

Přehled koupališť najdete ZDE.