Do konce roku 2018 by mělo z domácností Plzeňského kraje zmizet 1540 kotlů na pevná paliva, které nahradí ekologičtější alternativy.
Kromě balíku 162 milionů korun, jež Plzeňský kraj rozdělil začátkem letošního roku, to zajistí dalších 73 milionů korun, které se rozdělovat teprve budou. Vyhlášení výzvy schválili na svém včerejším zasedání radní Plzeňského kraje.
První výzvu na takzvané kotlíkové dotace Plzeňský kraj vyhlásil od 20. ledna do 31. března. Skončila ovšem už na konci února, neboť o dotace byl takový zájem, že mezi žadatele už zkrátka nebylo co rozdělovat. Krajský úřad během necelých dvou měsíců vyřídil celkem 1531 žádostí.
„Jsem rád, že první etapa, která byla vlastně zkouškou, jaký bude o dotace zájem, byla velmi rychle využita. Nejvíce mě těší, že část tvořila také tepelná čerpadla. To znamená, že jsme nepřecházeli z uhlí na uhlí, ale že jsme se posunuli dál," popsal náměstek hejtmana Ivo Grüner.
Třiasedmdesát milionů pro druhou výzvu je vyšší částka než s jakou se původně počítalo. Několik žadatelů z první výzvy totiž odstoupilo nebo bylo vyřazeno a peníze se převedly.
„Výzva by měly využít zbylé finanční prostředky na to, aby si lidé dokázali vyměnit kotle, které jsou už prošlé, respektive vypouští více spalin, než je zdrávo. Já sám doporučuji, aby to byla především tepelná čerpadla, byť ta prvotní investice do nich je o trochu větší (vyjde zhruba na 240 tisíc Kč, pozn. red.). Nicméně platí, že i na tepelné čerpadlo mohou lidé dostat příspěvek až 120 tisíc korun," dodal Grüner.
V následujících letech budou kotlíkové dotace pokračovat. Už teď se o ně prý hlásí všechny kraje, zejména Moravskoslezský.