„Lidé několikadenní kočky vyhazují v převázaných krabicích ke kontejnerům nebo do lesa, kde je nechají napospas jejich osudu,“ řekla Deníku předsedkyně občanského sdružení Kočka mezi lidmi Helena Straková. „V lepším případě se dostanou k nám do útulku, v tom horším vyhladověním uhynou,“ pokračuje.

Hlavní důvod, proč momentálně kočičí útulek v ulici K Hůrce praská ve švech, je podle Strakové ten, že lidé, kteří si domů kočku pořídí, ji nenechají včas u zvěrolékaře vykastrovat. „Kočku je třeba kastrovat zhruba v šesti měsících života, zamezí se tím narození koťat, o které se pak majitelé nebudou moci postarat, a ta pak skončí někde na ulici,“ vysvětluje. „Nedávno nám sem pán přinesl v krabici šest koťat, která se jeho kočce narodila. Museli jsme ho ale odmítnout, protože už nemáme v útulku kapacitu na takové množství koťat,“ pokračuje Straková.

„Stává se i to, že lidé zavolají městskou policii s tím, že někde ve městě našli odložená koťata, ale ve výsledku vyjde najevo, že jsou vlastně jejich, jen se o ně nechtějí postarat,“ dodává.

Koťata v rozmezí od dvou do šesti měsíců čekají v útulku na nový domov, kterého se ale asi hned tak nedočkají. „S odběrem je v létě, hlavně těď v době dovolených, vždycky potíž,“ říká Straková. Všichni zájemci, kteří jsou schopni a chtějí se o některé z koťat postarat, mohou volat na telefonní číslo Heleně Strakové – 774 431 318.

Martina Němcová