Dopoledne si sem mohou přijít pro betlémské světlo, prohlédnout si Lábkův betlém a poslechnout si vánoční i jiné písně v podání Vlaďky Bauerové, Jana Ereta či dua Dubnička-Lahoda.

Živo tu ale bude celý prosinec, kdy sem mohou lidé chodit na koncerty. Je to poprvé, kdy opravený kostelík nabídne takové množství akcí. „Jsme tomu velmi rádi," podotkl za Sdružení památek Rokycanska architekt Jan Soukup. Právě toto sdružení si před lety předsevzalo stavbu těsně před rozpadem zachránit a to se za 11 let úsilí podařilo. „Kostelík se rozpadal ve vodě, měl popraskané klenby. Nejen že se ho podařilo zachránit, teď do něj ještě zavedeme život. Rádi bychom tu viděli třeba svatby," dodal Soukup.

Výtěžek letošních benefičních předvánočních akcí by měl přispět k opravě kůru, kam se pak znovu vrátí opravené varhany. „Jsou nejstaršími v Plzni, pocházejí ze 17. století," vysvětlil Soukup. Vzácný nástroj se podařilo zrekonstruovat už v roce 2006, ale do kostelíku se zatím nemohl vrátit právě kvůli kůru, který potřebuje opravu za cca 250 tisíc Kč. Zatím se používají v katedrále sv. Bartoloměje.

Za jedenáct let prošel chátrající kostelík velkými opravami, rekonstrukcemi krovů, střech, věžičky a kleneb. Občanské sdružení díky dotacím, grantům a sponzorům investovalo do záchrany na 6,5 milionu korun. V budoucnu se opraví ještě oltář, kazatelna a vnitřní vybavení. Jde o jediný kostel tohoto jména v ČR. Nikdy nepatřil církvi, vždy byl v soukromých rukou.

Program

4. prosince 2012 19.00
Adventní zastavení s komorním triem NoiTre
Tereza Štěpánková - zpěv, Petr Žižka - flétna, Alena Kozáková - kytara www.kozaci.cz

7. prosince 2012 18.00
Adventní koncert Tria Classic
Miroslava Lendělová - alt, Monika Vašíčková - mezzosoprán, Iveta Oppová - varhany, klavír www.trioclassic.cz

9. prosince 2012 16.00
Křest CD – Dávné písně plzeňských mandolín - Mandolínový orchestr

11. prosince 2012 18.00
Koncert kytarové třídy Aleny Kozákové a flétnové třídy Ivany Nekolné
ZUŠ Plzeň, Chválenická 17

14. prosince 2012 18.00
Vánoční koncert skupiny Jen tak
Úspěšná dětská hudební skupina Jen tak se představí se svým vánočním programem trochu jinak, než ji znáte. www.jentak.eu

16. prosince 2012 16.00
Dudácký advent
Mladí dudáci z Plzeňska a Domažlicka zpříjemní výjimečným koncertem předposlední adventní neděli.

18. prosince 2012 16.00
Rezonance
Setkání s komorní hudbou a poezií zprostředkují studenti Konzervatoře Plzeň a Blanka Hejtmánková.

20. prosince 2012 19.00
S.N.M. Skupina nezávislých muzikantů – Hudba pro každého
Hudební seskupení složené ze zkušených muzikantů se představí s repertoárem od Pink Floyd přes irské a skotské balady až po skladby Bedřicha Smetany.

21. prosince 2012 19.00
Zimní slunovrat se Strašlivou podívanou
Kde nejlépe strávit konec světa? Určitě v kostele a nejraději přímo U Ježíška! www.straslivapodivana.cz

24. prosince 2012 10.00 – 12.00
Na Ježíška U Ježíška
Kam jinam na Ježíška než k Ježíškovi? Přijďte si pro betlémské světlo, poslechněte si vánoční i jiné písně v podání Vlaďky Bauerové, Jana Ereta či dua Dubnička-Lahoda, zaposlouchejte se do čtení Markéty Čekanové, prohlédněte si kostelík a Lábkův betlém a těšte se i na další překvapení …