„Dotace 2,5 milionu korun půjde na opravu krovů a střechy. Nyní děláme výběrové řízení na firmu, která práci zrealizuje,“ sdělila mluvčí Biskupství plzeňského Alena Ouředníková.

To, že střecha opravu skutečně potřebuje, Deníku potvrdila i předsedkyně výboru Občanského sdružení pro románský kostel v Potvorově (OSRKP) Helena Regnerová. „V havarijním stavu je především střecha a sakristie kostela,“ uvedla.

OSRKP vzniklo loni v září s cílem zastavit chátrání historické i kulturní památky. „K dnešnímu dni jsme vybrali zhruba sedmdesát tisíc korun a máme 81 členů,“ sdělila Regnerová. „Jsme otevřeni všem, kteří chtějí přispět a jakoukoliv formou pomoci při péči o kostel,“ doplnila. OSRKP zahájilo letošního 1. května veřejnou finanční sbírku na opravu památky. „Ta potrvá až do konce roku 2010,“ upřesnila Regnerová. Každý může přispět na účet vedený u České spořitelny: 333999369/0800.

Kromě toho pořádá OSRKP i koncerty na podporu stavby. „V pátek 13. června v 18 hodin uvidí návštěvníci Hudbu královské kaple, což je instrumentálně vokální vystoupení skupiny Ensemble Accento z Prahy. Dále 5. července od 17 hodin vystoupí Missa Loreta Vojtěcha Říhovského a další duchovní skladby, což je smíšený pěvecký Sbor svatého Jiří z Vraného nad Vltavou se sbormistr Alfons Limpouchem. Polovina z každého vstupu poputuje na záchranu kostela,“ vysvětlila Regnerová s tím, že celkové náklady na opravu svatostánku by přesáhly deset milionů korun.

Starosta obce Josef Cepek je za dotaci rád. „My jsme zaplatili projekt na rekonstrukci střechy, který vyšel na zhruba dvacet tisíc korun,“ sdělil s tím, že pracovníci obce pravidelně pečují o okolí kostela, o čemž jsme se přesvědčili i my přímo na místě.

Sdružení má své vlastní webové stránky: www.potvorov.cz