Jak Deníku sdělil Daniel Váhala, administrátor farnosti římskokatolické církve Jesenice, čistecký svatostánek se opravuje již několik let, a to za podpory tří významných finančních toků. „Dostáváme finance z rozpočtu Středočeského kraje, dále z havarijního střešního fondu Ministerstva kultury ČR a v neposlední řadě nemalým dílem přispívá sama obec,“ vysvětlil Váhala.

Přispění obce potvrdil i její starosta Jaroslav Kondelík. „Každoročně dáváme částku kolem dvou set tisíc korun,“ sdělil.

Kostel z první poloviny 14. století brzy oblékne nový kabát. „V příštím roce se chystáme dělat novou fasádu,“ prozradil Váhala.

Jako jeden z mála svatostánků v západních Čechách je ten čistecký stále ´živý´. „Každou neděli se tu konají bohoslužby. Už se také pořádalo několik koncertů,“ podotkl Váhala s tím, že všechny tyto aktivity jsou možné pouze díky udržování památky za finančního přispění výše zmiňovaných subjektů. „Nikoho nemůžeme do ničeho nutit, je to pouze dobrá vůle, a my jsme za ni velice rádi,“ doplnil Váhala.

Dle mluvčí Biskupství plzeňského Aleny Ouředníkové stály nynější opravy zhruba přes dva miliony korun. „Na fasádu se počítá s podobnou částkou,“ sdělila. Výše finančních prostředků se dá dle Ouředníkové vysvětlit velice kladným vztahem Středočeského kraje ke svým památkám. „Dá se říct, že je vstřícnější, než vztah kraje Plzeňského,“ uzavřela.

Více o historii kostela se dozvíte na www.sweb.cz/farnost.jesenice

Seriál Ohrožené kostely na plzensky.denik­.cz/kostely