Když se žezlo vrátí zpět k lednu, vyráží Maruška v šátku ke kravičce. Tu představuje jiné dítě s čepicí s plyšovými rohy. Za potlesku publika se seznámí s mládencem v čepici a začínají spolu tančit.

Scénka slavnostně zahájila Kosí den v 50. mateřské škole na Doubravce. Ten s předstihem oslavil ve čtvrteční podvečer Den dětí netradičně s ekologickým obsahem.

Děti u vstupu dostaly kartu s namalovaným kosem a s ní pak chodily po jednotlivých stanovištích a sbíraly razítka. „Některé karty malovaly samotné děti, některé dodělávaly na poslední chvíli učitelky," usmívá se učitelka Kateřina Majnerová. Kdo jich přinesl ke stolku plný počet, dostal dárek.

U tentokrát prázdného betonového brouzdaliště tak seděl plyšový kos s připevněnou cedulkou: „Vodník je smutný žalem, někdo mu zasypal rybník odpadem." Děti tu vybíraly za pomocí prutu nepořádek z pomyslného rybníka: boty, hrnce i starou elektrickou šňůru.

„Dětský den je takovým vyvrcholením naší celoroční činnosti," říká Majnerová. Školka totiž dostala grant od fondu Zelený poklad, díky kterému na zahradě postavili krmítko a ptačí budky a do budoucna by chtěla ještě pokračovat pítkem pro ptáčky a domečkem pro motýly.

Zároveň ve školce celoročně běží projekt Kos zahradníkem, ve kterém se děti – kosové učí například třídit odpad.

Třídění se ostatně týkala i jedna ze soutěží. Na jiném stanovišti zase roztržitý kouzelník Papírák rozhazoval noviny a děti je za pomoci tyčky odnášely vyznačenou trasou do správného koše.

Celým odpolednem provázela hudba skupiny Bodlák.