Podle Michala Bartoše, ředitele krajské hygienické stanice (KHS) v Plzni, se současný vývoj dal očekávat. „Je to způsobené nejen počasím, ale také tím, že virus nabírá v celé republice na síle. Tím, jak se lidé setkávají a nejsou žádná opatření, se covid rychle šíří. Domnívám se, že se situace jen tak nezlepší,“ vysvětlil Bartoš.

Doplnil, že plzeňská hygiena vydala doporučení pro nemocnice a sociální služby, kdy důrazně apelovala, aby personál, návštěvy a kriticky ohrožení klienti nosili ochranu dýchacích cest.

Ilustrační fotografie.
Pekaři vánoční cukroví vzdávají. Suroviny jsou příliš drahé, bylo by neprodejné

Dle informací KHS bylo ke středě v Plzeňském kraji ve všech zdravotnických zařízeních hospitalizováno 125 pacientů. Nejvíce pak ve Fakultní nemocnici v Plzni. Deníku to potvrdila její mluvčí Gabriela Levorová. „Ke čtvrtku je ve FN Plzeň, průřezově na mnoha odděleních v celé FN, hospitalizováno celkem 76 pacientů s nákazou covid 19, z toho 6 na jednotce intenzivní péče,“ informovala mluvčí s tím, že na jednotlivých odděleních jsou vyhrazené pokoje, tzv. izolace, kde jsou umístěni pacienti s covidem v rámci jejich primární léčby.

Mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška Deníku řekl, že většina pacientů s covidem je momentálně bezpříznaková anebo jejich potíže nejsou tak závažné, aby potřebovali hospitalizační péči. „V krajských nemocnicích jsou proto i přes větší záchyt pozitivních testů vesměs jednotky pacientů s covidem. V jednotlivých nemocnicích ty počty oscilují už delší dobu kolem dvou až čtyř pacientů. Navíc tito pacienti nejsou zdaleka všichni hospitalizováni přímo kvůli onemocnění covid,“ upozornil Jiří Kokoška.

Herci z plzeňského Divadla Alfa uspěli v Japonsku s inscenací Pozor, Zorro!
Herci z plzeňského Divadla Alfa sklízeli úspěchy na turné v Japonsku

Doplnil, že minimálně třetina pacientů se primárně léčí s jinými zdravotními komplikacemi a mimo to jsou covid pozitivní. „Intenzivní péči vyžaduje kvůli onemocnění jen zlomek z těch jednotek pacientů,“ uzavřel.

Gabriela Levorová dodala, že ve fakultní nemocnici aktuálně platí omezený režim návštěv na JIP, LDN a na odděleních Pobytové sociální péče. „Návštěvy informují zaměstnance dopředu a jejich délka je omezená. V rámci určité ochrany před nákazou doporučujeme veřejnosti, aby v případě návštěvy ambulantního traktu používali respirátory. Situaci denně monitorujeme a konzultujeme s Krajskou hygienickou stanicí,“ sdělila.