Každý den před rozedněním loví ryby na Radbuze na Denisovově nábřeží. Rybáři už nevědí, jak se bránit škodám, které jim ptáci způsobují, a tak požádali Krajský úřad o povolení k jejich odstřelu.

„Je to pokus, jak tlumit vybíjení ryb. Loni jsme požádali o povolení odstřelu Krajský úřad v Karlových Varech, zatím jsme ale nebyli úspěšní. Teď se chceme zkusit bránit tady. Kormorán sežere za den půl kilogramu ryb, takže při počtu šesti stovek v hejnu je to 300 kilo za den, za deset dní už tři tuny,“ sdělil jednatel západočeského rybářského svazu Martin Bílý. Cenu kapra přitom vyčíslil na 45 korun za kilogram. „Ryby jako cejny či plotice nepočítáme, ale nasazujeme i dražší ryby než je kapr, například štiky,“ dodal. Obrovské množství ryb navíc kormoráni při lovu zraní tak, že uhynou.

Vedoucí Odboru životního prostředí na Krajském úřadě v Plzni Martin Plíhal řekl, že žádnou oficiální žádost rybářů o povolení odstřelu kormoránů neobdržel. „Zatím jsme dostali jen e–mail s žádostí o konzultaci, co s kormorány dělat. Je možné zvážit nějaké rušení, ale rybáři si musí podat oficiální žádost, ke které bychom zaujali stanovisko,“ konstatoval Plíhal.

Vyřídit povolení k odstřelu je podle něj na dlouhé lokte, navíc mluvit se o něm dá jen mimo město. I kdyby byla taková žádost vyřízena kladně a rybáři by dostali výjimku pro odstřel, pomoci by mohla nejdříve příští zimu. Plíhalovi tak přijde pro okamžité řešení reálnější dohoda o hlídkách a plašení rybožravých ptáků.

Kormorán dokáže pozřít i 35centimetrového kapra, ale smrtelně zranit i 60centimetrového. Rybáři se prý už setkali například i s úlovkem kormorána, kterým se stal 45 centimetrů dlouhý candát. Proč k nám začal tento nepůvodní druh ptáka ze severu na zimu asi tak před deseti roky létat, je otázkou.

Šestistovkové hejno kormoránů zřejmě létá do města, kde je při lovu rušené, kvůli tuhé zimě. Musí si najít lokality, které nejsou zamrzlé. Podle Bílého asi zimuje na Zábělé a každý den obletí tak třicet kilometrů. I z tohoto důvodu tak rybáři pouhé plašení za příliš účinné nepovažují. Nejlepší by se jim zdála likvidace na hnízdištích.

Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů se už před časem nechal slyšet, že ani střílení do hejna nebude mít na rostoucí populaci kormoránů velký vliv. Vše by nechal na přírodě. „My to nejsme schopní vyřešit. Musí se přemnožit tak, aby to pak vyřešily nemoci nebo nedostatek potravy,“ míní Makoň. Jediným receptem, jak kormorány z určité lokality beze škod vystrnadit, je podle něj vyplašit je dříve, než zaloví. Když jsou totiž nažraní a teprve pak vyplašeni, podle Makoně svůj úlovek kvůli snazšímu letu vyvrhnou a potravu si budou muset ulovit znovu. I kdyby je ale rybáři vyplašili včas, kormoráni jim škodu udělají o kus dál.