Kontroly občanů v karanténě a izolaci zatím policie společně s hygieniky v Plzeňském kraji neprovádí. Větší dozor nad nakaženými či potenciálně infekčními lidmi přitom minulý týden avizoval ministr vnitra Jan Hamáček. Oznámil, že na kontroly vyčlení několik stovek policistů.

Situace je ale jiná. Policisté a pracovníci hygieny se za lidmi zatím vydávají pouze na základě oznámení od ostatních občanů, lidově řečeno na udání. Důvod? Hygieně chybí zaměstnanci, kteří by na rozsáhlé kontroly avizované ministrem vyrazili.

Ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) v Plzni Michal Bartoš informoval, že hygiena bude lidi kontrolovat, ale ne v podobě, jakou Hamáček proklamoval. „Nelze to udělat tak, že po kraji budou chodit stovky našich lidí ještě s policií. Nelze to uskutečnit z personálního hlediska. Dle mého názoru navíc ani není možné, aby policie za hygienu dotyčné osoby kontrolovala sama,“ řekl Deníku Bartoš, který dříve na hygieně působil jako vedoucí právník. Podle něj dodržování karantén musí primárně provádět orgány ochrany zdraví. „Policie k tomu může maximálně poskytnout součinnost,“ poznamenal.

Drkání nahradilo zvony, které odletěly do Říma. Drkalo se v Mrákově, Brnířově, Hluboké, Prapořištích, Tlumačově, Postřekově, Loučimi či Spáňově.
Nezvyklé Velikonoce. Některé mše budou pod širým nebem, koledovat se bude z okna

Jednotky případů

Krajská policejní mluvčí Pavla Burešová uvedla, že policie kontroluje občany pouze na základě přijatých oznámení. „Preventivní kontroly v tuto chvíli neděláme.

Pokud přijmeme nějaké oznámení, tak samozřejmě jedeme zjišťovat na místo, zda došlo k porušení karantény nebo izolace a provádíme šetření,“ popsala Burešová s tím, že se jedná pouze o jednotky případů.

Ilustrační foto.
Plzeň podpoří šesti miliony sportovní organizace, které tratily kvůli koronaviru

Nakažených ubývá

Dobrou zprávou podle Bartoše je, že se v kraji zlepšuje epidemická situace. „Řádově se přírůstky nově nakažených začínají blížit jedné třetině počtů, které jsme zaznamenávali před třemi týdny,“ okomentoval ředitel.

„Klesající trend zaplaťpánbůh pokračuje, jsem ale jen mírný optimista,“ narážel Bartoš na stále nepříznivý stav v nemocnicích. „Bohužel není přímá úměra mezi tím, jak ubývají počty nově pozitivních, a mezi tím, jak se vyprazdňují špitály, zejména v intenzivní péči. Tam zpoždění zřejmě ještě pár dní potrvá,“ mínil.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni je momentálně s covidem hospitalizováno 185 lidí, počátkem minulého týdne jich tam leželo přes 250.