VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Plzeňském kraji se zdvojnásobil počet kongresů a konferencí

PLZEŇ - V hotelech Plzeňského kraje se oproti loňsku zdvojnásobil počet takzvaných kongresových hostů, kteří patří k nejlukrativnějším turistům. Po Karlovarském kraji se jedná o druhý nejrychlejší nárůst účastníků kongresů a konferencí mezi všemi 14 kraji ČR.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Útrata kongresového hosta je zhruba 5600 korun za den.Foto: Deník/V. Leška

Přes úspěch kraje odborníci říkají, že možnosti regionu jsou větší. V mnohém jsme ale pozadu.

Podle Českého statistického úřadu se v kraji konalo v prvním pololetí letošního roku 78 kongresů a konferencí. Účastnilo se jich 14.998 osob. Loni se v kraji konalo 79 akcí za celý rok a přijelo na ně 14.330 lidí.

Podle člena prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury způsobil růst fakt, že v Plzni vyrostly nové hotely orientující se na kongresovou turistiku a blízkost Prahy. „Plzeň se kvůli nižší ceně stala pro pořadatele kongresů zajímavou alternativou Prahy,“ vysvětlil Okamura. Cena ale nestačí.

Pomoci by měla i veřejná správa

Je nutné zvýšit podporu kongresové turistiky. „Měla by pomoci i veřejná správa. V Rakousku funguje, že městské nebo zemské správy podporují pořádání kongresů dotacemi. „Vytipují si pravidelně se konající akci a organizátorům nabídnou, že když ji uspořádají u nich, poskytnou jim na část nákladů. Ta radnice z toho sice nic nemá, protože peníze inkasují podnikatelé, ale zvyšuje turistický ruch a zaměstnanost v regionu,“ vysvětluje Okamura.

Krajská radní pro oblast cestovního ruchu Olga Kalčíková říká, že od té doby, kdy v Plzni přibyly hotelové kapacity, vydal krajský úřad katalog s nabídkami zařízení pro pořádání seminářů a kongresů. „Některé kongresy jsme dokonce pořádali,“ uvedla Kalčíková.

Plzni chybí golf a dobré restaurace

Problémem regionu je dále málo možností, jak využít volný čas. „V Plzni chybí kvalitní restaurace, herna s golfovým odpalištěm v centru města a kultura. Třeba lístky do divadla mohu hostovi sehnat jen, když si o ně řekne měsíc dopředu. Jinak nejsou,“ říká Jan Maršič, člen uskupení menších hotelů 5 Boutique Hotels, které nabízí kongresové služby společně.

Specifická je nabídka šumavských hotelů, kde se dá v zimě lyžovat. V létě si organizátoři horské hotely vybírají také proto, že je tam o účasnících kongresu lepší přehled. „Přestože jsme spíše relaxační zařízení, tvořili letos kongresoví hosté 10 procent návštěvníků. V příštím roce ale chceme minimálně 15 procent. Už na začátek roku máme naplánováno několik akcí,“ říká ředitel hotelu Horizont na Špičáku Jaroslav Fischer.

Dalšími hráči na trhu jsou v Plzni Park Hotel, Primavare a v tomto měsíci otevřený Courtyard-Marriott a na Šumavě ještě hotel Srní ve stejnojmenném městečku.

Kongresoví hosté utratí dvakrát víc

Kongresoví hosté jsou vítáni v každém městě i hotelu. Průměrný hotelový host utratí za den 2800 korun, kongresový až dvojnásobek. „Ubytování a výdaje spojené s akcí mu většinou platí firma. Hostům pak zbydou peníze, které pak mohou utratit navíc. Kongresoví hosté jsou také relativně movití,“ vysvětluje Okamura. Kongresy se nejčastěji týkají zdravotnictví, farmacie a stavitelství.

Rozhovor s ředitelem hotelu Courtyard-Marriott Antonem Müllerem (na snímku)

V Plzni se chce plno hotelů uchytit v kongresové turistice. Je to možné? Stoprocentně. Plzeň je město se spoustou velkých firem. Potenciál v kongresové turistice je určitě mnohem větší, než teď mohou hotely uspokojit.

Co je třeba udělat, aby se naplnily alespoň stávající kapacity hotelů? Plno výhod už Plzeň má. Je blízko Praze. Je levnější než Praha. Je tu pivovar, který má co ukázat, a je tu krásná synagoga a v blízkosti Plzně jsou golfová hřiště. Co ale chybí, je rozhlásit do světa, že Plzeň je kongresovou destinací. Když se zeptáte Němců, jaké znají kongresové destinace v Česku, řeknou Prahu a Český Krumlov, přitom v Krumlově není kromě historického centra nic.

Jak by se Plzeň měla do povědomí organizátorů kongresů dostat? Musí se snažit hotely, klidně i společně, ale takéveřejná správa. Měly by se zapojit do propagace. Podle plzeňského primátora Pavla Rödla s tím radnice počítá.

Je něco, co Plzni chybí? Je tu malá nabídka kulturních a sportovních akcí a nejsou tu moc kvalitní restaurace s dobrou obsluhou, servisem a jídlem. Hodně často jezdím na pracovní obědy do Prahy. Není tu také kongresové centrum pro dva až tři tisíce lidí. Nejdou tu dělat velké akce, které jsou nejzajímavější. Jediný velký sál, o němž vím, je Inwest a ten je dost zastaralý. Jinak Park Hotel má kongresový sál asi pro tisíc lidí, my jenom pro tři sta.

Kolik myslíte, že bude mít váš hotel kongresových hostů? To nemohu odhadnout. Jsme tu noví. Mým přáním ale je mít průměrnou měsíční obsazenost 80 procent hotelu. Počítám, že v týdnu zde bude kongresová a konferenční klientela dělat 60 až 65 procent. O víkendu pak plánujeme team buildingy (semináře pracovních kolektivů – pozn. autora) a setkání různých skupin s návštěvou pivovaru či s výjezdem na golf. Tito hosté by měli tvořit 15 až 20 procent z víkendové klientely.

Jaký poměr odhadujete mezi kongresy ryze českými a mezinárodními či zahraničními? Vidím to tak padesát na padesát. Ze začátku tedy bude více českých. To je pochopitelné. Domácí firmy mají velkou sílu. Je tu Škodovka, pivovar, Panasonic, nemocnice, univerzita.

Můžete říci něco o sobě? Kolik je vám let? Odkud jste? Jak jste se dostal do Plzně? Pocházím z Rakouska, ale už dlouho tam nežiju. Bydlím s manželkou v České republice, i když dlouho jsem pracoval i mimo tuto zem a mimo Evropu. V České republice jsem pracoval v letech 1992 až 1997. Tehdy jsem byl v pražském hotelu Renaissance, který patří do sítě Marriott. Pak jsem v Čechách pracoval loni osm měsíců také v Prazev hotelu Crown Plaza. Mezitím jsem byl v hotelech v Indii, Vietnamu, Amsterdamu, Egyptě a Chorvatsku. Chorvatsko mi bylo velmi blízké. Protože jsem rozuměl dost česky, tak jsem rozuměl i Chorvatům, ale oni mně ne. Když jsme s manželkou zjistili, že naše děti mluví lépe chorvatsky než česky, raději jsme se vrátili. Teď je mi 38 let a dělám zase pro síť hotelů Marriott. Ty jsou v ČR zatím čtyři. Když jsem se dozvěděl, že se jeden staví v Plzni, hned jsem sem chtěl.

Proč? Je to krásné město. Navštíviljsemho už v těch 90. letech, ale bylo to špinavéprůmyslové město. Když jsemale přijel loni, byl jsem překvapen, jak se změnilo.

Mohl byste nějak popsat váš hotel? Je tu 195 pokojů. Jedensál pro 250 až 300 lidí a dva menší konferenční sály. V posledním patře je fitness s výhledem na Plzeň a dole máme, myslím, velmi dobrou restauraci.Na ní je zajímavé, že v tomto stylu, který se jmenuje Pilsner Grill, by se mělynově dělat všechny restaurace v hotelech Marriott a Couryard. První taková restaurace je právě v Plzni. Mě se na ní líbí nejvíc to, že je tu otevřená kuchyně, takže host vidí, jak se jídla připravují. Pak tu je garáž, bohuželmá jen 45 míst. A polovinabudovy jsou kanceláře. Mají celkem 4300 metrů čtverečních, alety už na starost nemám.

Kolik má síť Marriott ve světě hotelů? Zhruba tři tisíce. Jedná se buďpřímo o hotely Marriott, nebo o hotely řady Courtyard. Marriotty jsou o něco luxusnější. V ČR, jak jsem říkal, jsou čtyři hotely. Tři jsou v Praze.Další se plánují v Brně a Ostravě.

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 6 500 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA PLZEŇ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA SKUPA CAFÉ PLZEŇ, , Popis práce:, , obsluha zákazníků, přijímání objednávek, příprava jídel a nápojů, servírování, placení, vedení pokladny, práce na 4 hodiny denně v centru Plzně, , Kritéria a požadavky:, , invalidní důchod, znalost práce na PC, týmová spolupráce a motivace k práci, zkušenost s prodejem a pokladnou výhodou, , Co vám můžeme nabídnout, , práci v pěkném prostředí Skupa Café, slevy v ostatních sociálních projektech společnosti (kavárna Kačaba, second hand SecondHelp), slevu na masáž, , Pokud máte o práci zájem, zašlete nám Svůj životopis na ladislav.novy@moznostitujsou.cz nebo volejte 731 475 386., , Další informace o naší organizaci najdete na www.moznostitujsou.cz, www.kacaba.cz. Pracoviště: Možnosti tu jsou, o.p.s - skupa café, náměstí Republiky, č.p. 137, 301 00 Plzeň 1. Informace: Kateřina Krzanowská, +420 736 517 679. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 35 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník - montážní technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopisy předem na e-mail: job@jvpsystem.cz, Životopisy předem na e-mail, Vhodná praxe v oboru, Vzdělání: min. výuční list v oboru, Požadavky: spolehlivost, manuální zručnost, flexibilita, ŘP sk. B, svářečský průkaz výhodou, Benefity: 13. a 14. plat., Datum nástupu: ihned. Pracoviště: Jvp system s.r.o., plzeň, Slovanská, č.p. 1668, 326 00 Plzeň 26. Informace: Životopis, . Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 25 000 Kč Specialisté v oblasti marketingu Pracovník pro komunikaci. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SŠ/VŠ vzdělání. Praxe v komunikaci výhodou. Znalost MS Office podmínkou. Zkušenost s publikační činností, obsahovou tvorbou v časopisech, facebooku, intranetu nebo na webových stránkách podmínkou. Znalost Aj/Rj výhodou. Všeobecný rozhled, organizační a komunikační schopnosti, kreativita a vlastní iniciativa. Mzdové ohodnocení dle vzdělání a praxe. Pracovní poměr na dobu určitou s výhledem na další pokračování. Životopisy zasílejte na adresu personalistika@skoda-js.cz, Informace o ochraně osobních údajů ve ŠKODA JS a.s. naleznete na http://www.skoda-js.cz/cs/knihovna/index.shtml. Pracoviště: Škoda js a.s., Orlík, č.p. 266, 316 00 Plzeň 16. Informace: Eliška Suchá, +420 378 042 202. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 500 Kč Přepážkoví pracovníci na poštách Klientský pracovník (Pracovník/ice na přepážce). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výběrové řízení proběhne 12.10.2018 v 10:15 hodin v zasedací místnosti číslo 245, Kaplířova 7, Plzeň, , Náplň práce: obsluha klientů pošty, přijímání listovních a balíkových zásilek, peněžní služby, prodej poštovních produktů, Pracovní doba: 2směnný provoz a dělené směny, , Požadujeme: spolehlivost, odpovědnost, znalost práce na PC, organizační schopnosti a obchodní dovednosti, Nabízíme: stravenky, 5 týdnů dovolené, firemní rekreační zařízení, příspěvek na životní/penzijní připojištění, Místo výkonu práce: pracoviště České pošty v Plzni po dohodě se zaměstnavatelem.. Pracoviště: Plzeň, solní, Solní, č.p. 260, 301 00 Plzeň 1. Informace: Simona Strakošová, +420 734 526 301(Po-Pá9:00-15:00).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC ŠKODA PLZEŇ - HC SPARTA PRAHA 2:3
3

Plzeň byla lepší, ale se Spartou bere jen bod

Ilustrační foto.

Dětí přibývá, mateřinky v kraji jsou přeplněné

FOTOGALERIE: Strážníci v novém

Nová služebna městské policie vznikla rekonstrukcí někdejšího teplárenského výměníku v Polední ulici v plzeňských Lobzích.

ON-LINE: Na dotazy odpovídal lídr ODS a kandidát na primátora Martin Baxa

Plzeň - Martin Baxa, lídr ODS pro říjnové komunální volby, patří k favoritům v boji o pozici plzeňského primátora.

Začal ITEP, trvá do soboty

Plzeň - V Městské hale Lokomotiva začal ve čtvrtek veletrh cestovního ruchu ITEP, který kromě tipů na výlety, nabízí i zábavný a vzdělávací program.

Sociální byty jsou hotové

Radnice zrekonstruovala v plzeňské Plachého ulici 37 sociálních bytů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT