VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Plzeňském kraji se zdvojnásobil počet kongresů a konferencí

PLZEŇ - V hotelech Plzeňského kraje se oproti loňsku zdvojnásobil počet takzvaných kongresových hostů, kteří patří k nejlukrativnějším turistům. Po Karlovarském kraji se jedná o druhý nejrychlejší nárůst účastníků kongresů a konferencí mezi všemi 14 kraji ČR.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Útrata kongresového hosta je zhruba 5600 korun za den.Foto: Deník/V. Leška

Přes úspěch kraje odborníci říkají, že možnosti regionu jsou větší. V mnohém jsme ale pozadu.

Podle Českého statistického úřadu se v kraji konalo v prvním pololetí letošního roku 78 kongresů a konferencí. Účastnilo se jich 14.998 osob. Loni se v kraji konalo 79 akcí za celý rok a přijelo na ně 14.330 lidí.

Podle člena prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury způsobil růst fakt, že v Plzni vyrostly nové hotely orientující se na kongresovou turistiku a blízkost Prahy. „Plzeň se kvůli nižší ceně stala pro pořadatele kongresů zajímavou alternativou Prahy,“ vysvětlil Okamura. Cena ale nestačí.

Pomoci by měla i veřejná správa

Je nutné zvýšit podporu kongresové turistiky. „Měla by pomoci i veřejná správa. V Rakousku funguje, že městské nebo zemské správy podporují pořádání kongresů dotacemi. „Vytipují si pravidelně se konající akci a organizátorům nabídnou, že když ji uspořádají u nich, poskytnou jim na část nákladů. Ta radnice z toho sice nic nemá, protože peníze inkasují podnikatelé, ale zvyšuje turistický ruch a zaměstnanost v regionu,“ vysvětluje Okamura.

Krajská radní pro oblast cestovního ruchu Olga Kalčíková říká, že od té doby, kdy v Plzni přibyly hotelové kapacity, vydal krajský úřad katalog s nabídkami zařízení pro pořádání seminářů a kongresů. „Některé kongresy jsme dokonce pořádali,“ uvedla Kalčíková.

Plzni chybí golf a dobré restaurace

Problémem regionu je dále málo možností, jak využít volný čas. „V Plzni chybí kvalitní restaurace, herna s golfovým odpalištěm v centru města a kultura. Třeba lístky do divadla mohu hostovi sehnat jen, když si o ně řekne měsíc dopředu. Jinak nejsou,“ říká Jan Maršič, člen uskupení menších hotelů 5 Boutique Hotels, které nabízí kongresové služby společně.

Specifická je nabídka šumavských hotelů, kde se dá v zimě lyžovat. V létě si organizátoři horské hotely vybírají také proto, že je tam o účasnících kongresu lepší přehled. „Přestože jsme spíše relaxační zařízení, tvořili letos kongresoví hosté 10 procent návštěvníků. V příštím roce ale chceme minimálně 15 procent. Už na začátek roku máme naplánováno několik akcí,“ říká ředitel hotelu Horizont na Špičáku Jaroslav Fischer.

Dalšími hráči na trhu jsou v Plzni Park Hotel, Primavare a v tomto měsíci otevřený Courtyard-Marriott a na Šumavě ještě hotel Srní ve stejnojmenném městečku.

Kongresoví hosté utratí dvakrát víc

Kongresoví hosté jsou vítáni v každém městě i hotelu. Průměrný hotelový host utratí za den 2800 korun, kongresový až dvojnásobek. „Ubytování a výdaje spojené s akcí mu většinou platí firma. Hostům pak zbydou peníze, které pak mohou utratit navíc. Kongresoví hosté jsou také relativně movití,“ vysvětluje Okamura. Kongresy se nejčastěji týkají zdravotnictví, farmacie a stavitelství.

Rozhovor s ředitelem hotelu Courtyard-Marriott Antonem Müllerem (na snímku)

V Plzni se chce plno hotelů uchytit v kongresové turistice. Je to možné? Stoprocentně. Plzeň je město se spoustou velkých firem. Potenciál v kongresové turistice je určitě mnohem větší, než teď mohou hotely uspokojit.

Co je třeba udělat, aby se naplnily alespoň stávající kapacity hotelů? Plno výhod už Plzeň má. Je blízko Praze. Je levnější než Praha. Je tu pivovar, který má co ukázat, a je tu krásná synagoga a v blízkosti Plzně jsou golfová hřiště. Co ale chybí, je rozhlásit do světa, že Plzeň je kongresovou destinací. Když se zeptáte Němců, jaké znají kongresové destinace v Česku, řeknou Prahu a Český Krumlov, přitom v Krumlově není kromě historického centra nic.

Jak by se Plzeň měla do povědomí organizátorů kongresů dostat? Musí se snažit hotely, klidně i společně, ale takéveřejná správa. Měly by se zapojit do propagace. Podle plzeňského primátora Pavla Rödla s tím radnice počítá.

Je něco, co Plzni chybí? Je tu malá nabídka kulturních a sportovních akcí a nejsou tu moc kvalitní restaurace s dobrou obsluhou, servisem a jídlem. Hodně často jezdím na pracovní obědy do Prahy. Není tu také kongresové centrum pro dva až tři tisíce lidí. Nejdou tu dělat velké akce, které jsou nejzajímavější. Jediný velký sál, o němž vím, je Inwest a ten je dost zastaralý. Jinak Park Hotel má kongresový sál asi pro tisíc lidí, my jenom pro tři sta.

Kolik myslíte, že bude mít váš hotel kongresových hostů? To nemohu odhadnout. Jsme tu noví. Mým přáním ale je mít průměrnou měsíční obsazenost 80 procent hotelu. Počítám, že v týdnu zde bude kongresová a konferenční klientela dělat 60 až 65 procent. O víkendu pak plánujeme team buildingy (semináře pracovních kolektivů – pozn. autora) a setkání různých skupin s návštěvou pivovaru či s výjezdem na golf. Tito hosté by měli tvořit 15 až 20 procent z víkendové klientely.

Jaký poměr odhadujete mezi kongresy ryze českými a mezinárodními či zahraničními? Vidím to tak padesát na padesát. Ze začátku tedy bude více českých. To je pochopitelné. Domácí firmy mají velkou sílu. Je tu Škodovka, pivovar, Panasonic, nemocnice, univerzita.

Můžete říci něco o sobě? Kolik je vám let? Odkud jste? Jak jste se dostal do Plzně? Pocházím z Rakouska, ale už dlouho tam nežiju. Bydlím s manželkou v České republice, i když dlouho jsem pracoval i mimo tuto zem a mimo Evropu. V České republice jsem pracoval v letech 1992 až 1997. Tehdy jsem byl v pražském hotelu Renaissance, který patří do sítě Marriott. Pak jsem v Čechách pracoval loni osm měsíců také v Prazev hotelu Crown Plaza. Mezitím jsem byl v hotelech v Indii, Vietnamu, Amsterdamu, Egyptě a Chorvatsku. Chorvatsko mi bylo velmi blízké. Protože jsem rozuměl dost česky, tak jsem rozuměl i Chorvatům, ale oni mně ne. Když jsme s manželkou zjistili, že naše děti mluví lépe chorvatsky než česky, raději jsme se vrátili. Teď je mi 38 let a dělám zase pro síť hotelů Marriott. Ty jsou v ČR zatím čtyři. Když jsem se dozvěděl, že se jeden staví v Plzni, hned jsem sem chtěl.

Proč? Je to krásné město. Navštíviljsemho už v těch 90. letech, ale bylo to špinavéprůmyslové město. Když jsemale přijel loni, byl jsem překvapen, jak se změnilo.

Mohl byste nějak popsat váš hotel? Je tu 195 pokojů. Jedensál pro 250 až 300 lidí a dva menší konferenční sály. V posledním patře je fitness s výhledem na Plzeň a dole máme, myslím, velmi dobrou restauraci.Na ní je zajímavé, že v tomto stylu, který se jmenuje Pilsner Grill, by se mělynově dělat všechny restaurace v hotelech Marriott a Couryard. První taková restaurace je právě v Plzni. Mě se na ní líbí nejvíc to, že je tu otevřená kuchyně, takže host vidí, jak se jídla připravují. Pak tu je garáž, bohuželmá jen 45 míst. A polovinabudovy jsou kanceláře. Mají celkem 4300 metrů čtverečních, alety už na starost nemám.

Kolik má síť Marriott ve světě hotelů? Zhruba tři tisíce. Jedná se buďpřímo o hotely Marriott, nebo o hotely řady Courtyard. Marriotty jsou o něco luxusnější. V ČR, jak jsem říkal, jsou čtyři hotely. Tři jsou v Praze.Další se plánují v Brně a Ostravě.

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 25 000 Kč

Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Projektant ústředního topení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: SŠ nebo VŠ strojní nebo stavební, technika prostředí, znalost AutoCAD, autorizace výhodou, nástup dle dohody, možný ihned. Jiné výhody: příspěvek na penzijní a životní pojištění, odborné a jazykové podnikové vzdělávání., Náplň práce:, Zpracování projektů v oboru ústředního vytápění.Výpočet tepelného výkonu a tepelně-technických vlastností konstrukcí staveb., Své životopisy zasílejte na personalni@systherm.com. Pracoviště: Systherm s.r.o. [423], K Papírně, č.p. 172, 312 00 Plzeň 12. Informace: Životopis, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 12 200 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný/á uchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: , Máchova 6, Plzeň, Americká 18, Plzeň, Požadujeme praxi 6 měsíců v indické - nepálské kuchyni - nutná znalost indické kuchyně a koření.. Pracoviště: Restaurace namasté, Máchova, č.p. 1221, 301 00 Plzeň 1. Informace: Santosh Rayamajhi, +420 777 834 497.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 800 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu pracovník/pracovnice ve výrobě. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25800 kč, mzda max. 32480 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Vaším úkolem bude výroba interiérových dílů osobních automobilů v třísměnném provozu na závodě v Hlávkově ulici (ve směru od Klatov za čerpací stanicí ÖMV doleva), obsluha strojního zařízení, spolupráce při seřizování, ruční práce a kontrola., Požadujeme: , manuální zručnost, flexibilitu, výuční list výhodou, ochotu pracovat ve třísměnném provozu., Nabízíme:, 28 550 Kč 13x ročně; tj. průměr 30 930 Kč měsíčně, od 1.4.2018 29 980 Kč 13x ročně; tj. průměr 32 480 Kč měsíčně (hrubá mzda bez přesčasů na pozici Základní výroba po 2-3 měsíčním zaškolení), každoroční zvyšování mzdy, 25 dní dovolené, příspěvek na dojíždění 2,75 Kč/km, tj. až 3025 Kč měsíčně, stravenky, dotované firemní stravování, poukázky na kulturu a sport, další vzdělávání, možnost dalšího postupu (v roce 2016 povýšeno 51 zaměstnanců).. Pracoviště: International automotive components group s.r.o., hlávkova, Hlávkova, č.p. 1254, 334 01 Přeštice. Informace: Martina Duchková, +420 377 864 632.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 27 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič sk. B - dodávka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kožlany 185, praxe podmínkou, nástuo možný ihned. Pracoviště: Milan ullman - kožlany [183], Pražská, č.p. 185, 331 44 Kožlany. Informace: Milan Ullman, +420 602 551 187,602 456 783.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pravda, 16. března 1968. Havarovaný náklaďák a havarovaná tramvaj v někdejších Nejedlého sadech.

Plzeň 1968, neovladatelná tramvaj zabíjela

Ilustrační foto

Sloni budou zadarmo, ale sloninec má stát půl miliardy

Pobodala přítele, soud jí vyměřil čtyřletý trest

Plzeň, Chodov – Devětatřicetiletou ženu, která loni v červenci na ubytovně pobodala svého přítele, poslal soud na čtyři roky do vězení. Magdalena C. musí navíc zaplatit VZP náhradu škody 19 tisíc korun.

NP Šumava bude střílet méně jelenů, nechá je vlkům

Šumava – Jen za poslední loveckou sezonu bylo na území, které má ve správě Národní park Šumava, zastřeleno více než 1100 kusů jelení zvěře. Teď ale správa parku mění strategii.

Kraj podpoří vesnické prodejny, obcím rozdělí tři miliony korun

Plzeňský kraj – Dotace lze získat pro klasické i pojízdné obchody.

Kraj chce podpořit Nabarvené ptáče Václava Marhoula

Plzeň – Ambiciózní snímek se točil i u nás. Do kin má přijít v roce 2019.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT