VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Plzeňském kraji se zdvojnásobil počet kongresů a konferencí

PLZEŇ - V hotelech Plzeňského kraje se oproti loňsku zdvojnásobil počet takzvaných kongresových hostů, kteří patří k nejlukrativnějším turistům. Po Karlovarském kraji se jedná o druhý nejrychlejší nárůst účastníků kongresů a konferencí mezi všemi 14 kraji ČR.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Útrata kongresového hosta je zhruba 5600 korun za den.Foto: Deník/V. Leška

Přes úspěch kraje odborníci říkají, že možnosti regionu jsou větší. V mnohém jsme ale pozadu.

Podle Českého statistického úřadu se v kraji konalo v prvním pololetí letošního roku 78 kongresů a konferencí. Účastnilo se jich 14.998 osob. Loni se v kraji konalo 79 akcí za celý rok a přijelo na ně 14.330 lidí.

Podle člena prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury způsobil růst fakt, že v Plzni vyrostly nové hotely orientující se na kongresovou turistiku a blízkost Prahy. „Plzeň se kvůli nižší ceně stala pro pořadatele kongresů zajímavou alternativou Prahy,“ vysvětlil Okamura. Cena ale nestačí.

Pomoci by měla i veřejná správa

Je nutné zvýšit podporu kongresové turistiky. „Měla by pomoci i veřejná správa. V Rakousku funguje, že městské nebo zemské správy podporují pořádání kongresů dotacemi. „Vytipují si pravidelně se konající akci a organizátorům nabídnou, že když ji uspořádají u nich, poskytnou jim na část nákladů. Ta radnice z toho sice nic nemá, protože peníze inkasují podnikatelé, ale zvyšuje turistický ruch a zaměstnanost v regionu,“ vysvětluje Okamura.

Krajská radní pro oblast cestovního ruchu Olga Kalčíková říká, že od té doby, kdy v Plzni přibyly hotelové kapacity, vydal krajský úřad katalog s nabídkami zařízení pro pořádání seminářů a kongresů. „Některé kongresy jsme dokonce pořádali,“ uvedla Kalčíková.

Plzni chybí golf a dobré restaurace

Problémem regionu je dále málo možností, jak využít volný čas. „V Plzni chybí kvalitní restaurace, herna s golfovým odpalištěm v centru města a kultura. Třeba lístky do divadla mohu hostovi sehnat jen, když si o ně řekne měsíc dopředu. Jinak nejsou,“ říká Jan Maršič, člen uskupení menších hotelů 5 Boutique Hotels, které nabízí kongresové služby společně.

Specifická je nabídka šumavských hotelů, kde se dá v zimě lyžovat. V létě si organizátoři horské hotely vybírají také proto, že je tam o účasnících kongresu lepší přehled. „Přestože jsme spíše relaxační zařízení, tvořili letos kongresoví hosté 10 procent návštěvníků. V příštím roce ale chceme minimálně 15 procent. Už na začátek roku máme naplánováno několik akcí,“ říká ředitel hotelu Horizont na Špičáku Jaroslav Fischer.

Dalšími hráči na trhu jsou v Plzni Park Hotel, Primavare a v tomto měsíci otevřený Courtyard-Marriott a na Šumavě ještě hotel Srní ve stejnojmenném městečku.

Kongresoví hosté utratí dvakrát víc

Kongresoví hosté jsou vítáni v každém městě i hotelu. Průměrný hotelový host utratí za den 2800 korun, kongresový až dvojnásobek. „Ubytování a výdaje spojené s akcí mu většinou platí firma. Hostům pak zbydou peníze, které pak mohou utratit navíc. Kongresoví hosté jsou také relativně movití,“ vysvětluje Okamura. Kongresy se nejčastěji týkají zdravotnictví, farmacie a stavitelství.

Rozhovor s ředitelem hotelu Courtyard-Marriott Antonem Müllerem (na snímku)

V Plzni se chce plno hotelů uchytit v kongresové turistice. Je to možné? Stoprocentně. Plzeň je město se spoustou velkých firem. Potenciál v kongresové turistice je určitě mnohem větší, než teď mohou hotely uspokojit.

Co je třeba udělat, aby se naplnily alespoň stávající kapacity hotelů? Plno výhod už Plzeň má. Je blízko Praze. Je levnější než Praha. Je tu pivovar, který má co ukázat, a je tu krásná synagoga a v blízkosti Plzně jsou golfová hřiště. Co ale chybí, je rozhlásit do světa, že Plzeň je kongresovou destinací. Když se zeptáte Němců, jaké znají kongresové destinace v Česku, řeknou Prahu a Český Krumlov, přitom v Krumlově není kromě historického centra nic.

Jak by se Plzeň měla do povědomí organizátorů kongresů dostat? Musí se snažit hotely, klidně i společně, ale takéveřejná správa. Měly by se zapojit do propagace. Podle plzeňského primátora Pavla Rödla s tím radnice počítá.

Je něco, co Plzni chybí? Je tu malá nabídka kulturních a sportovních akcí a nejsou tu moc kvalitní restaurace s dobrou obsluhou, servisem a jídlem. Hodně často jezdím na pracovní obědy do Prahy. Není tu také kongresové centrum pro dva až tři tisíce lidí. Nejdou tu dělat velké akce, které jsou nejzajímavější. Jediný velký sál, o němž vím, je Inwest a ten je dost zastaralý. Jinak Park Hotel má kongresový sál asi pro tisíc lidí, my jenom pro tři sta.

Kolik myslíte, že bude mít váš hotel kongresových hostů? To nemohu odhadnout. Jsme tu noví. Mým přáním ale je mít průměrnou měsíční obsazenost 80 procent hotelu. Počítám, že v týdnu zde bude kongresová a konferenční klientela dělat 60 až 65 procent. O víkendu pak plánujeme team buildingy (semináře pracovních kolektivů – pozn. autora) a setkání různých skupin s návštěvou pivovaru či s výjezdem na golf. Tito hosté by měli tvořit 15 až 20 procent z víkendové klientely.

Jaký poměr odhadujete mezi kongresy ryze českými a mezinárodními či zahraničními? Vidím to tak padesát na padesát. Ze začátku tedy bude více českých. To je pochopitelné. Domácí firmy mají velkou sílu. Je tu Škodovka, pivovar, Panasonic, nemocnice, univerzita.

Můžete říci něco o sobě? Kolik je vám let? Odkud jste? Jak jste se dostal do Plzně? Pocházím z Rakouska, ale už dlouho tam nežiju. Bydlím s manželkou v České republice, i když dlouho jsem pracoval i mimo tuto zem a mimo Evropu. V České republice jsem pracoval v letech 1992 až 1997. Tehdy jsem byl v pražském hotelu Renaissance, který patří do sítě Marriott. Pak jsem v Čechách pracoval loni osm měsíců také v Prazev hotelu Crown Plaza. Mezitím jsem byl v hotelech v Indii, Vietnamu, Amsterdamu, Egyptě a Chorvatsku. Chorvatsko mi bylo velmi blízké. Protože jsem rozuměl dost česky, tak jsem rozuměl i Chorvatům, ale oni mně ne. Když jsme s manželkou zjistili, že naše děti mluví lépe chorvatsky než česky, raději jsme se vrátili. Teď je mi 38 let a dělám zase pro síť hotelů Marriott. Ty jsou v ČR zatím čtyři. Když jsem se dozvěděl, že se jeden staví v Plzni, hned jsem sem chtěl.

Proč? Je to krásné město. Navštíviljsemho už v těch 90. letech, ale bylo to špinavéprůmyslové město. Když jsemale přijel loni, byl jsem překvapen, jak se změnilo.

Mohl byste nějak popsat váš hotel? Je tu 195 pokojů. Jedensál pro 250 až 300 lidí a dva menší konferenční sály. V posledním patře je fitness s výhledem na Plzeň a dole máme, myslím, velmi dobrou restauraci.Na ní je zajímavé, že v tomto stylu, který se jmenuje Pilsner Grill, by se mělynově dělat všechny restaurace v hotelech Marriott a Couryard. První taková restaurace je právě v Plzni. Mě se na ní líbí nejvíc to, že je tu otevřená kuchyně, takže host vidí, jak se jídla připravují. Pak tu je garáž, bohuželmá jen 45 míst. A polovinabudovy jsou kanceláře. Mají celkem 4300 metrů čtverečních, alety už na starost nemám.

Kolik má síť Marriott ve světě hotelů? Zhruba tři tisíce. Jedná se buďpřímo o hotely Marriott, nebo o hotely řady Courtyard. Marriotty jsou o něco luxusnější. V ČR, jak jsem říkal, jsou čtyři hotely. Tři jsou v Praze.Další se plánují v Brně a Ostravě.

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Stavby ČR - BERGER BOHEMIA,a.s, Praxe v oboru, Znalost ukrajinského jazyka výhodou, Dobré platové podmínky. Pracoviště: Berger bohemia a. s., Klatovská, č.p. 410, 321 00 Plzeň 21. Informace: , . Řemeslné práce - Řemeslné práce Lakýrník 14 000 Kč Lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) lakýrník a pomocná síla v přáškové lakovně, tryskání kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prášková lakovna v Horní Bříze přijme do pracovního poměru lakýrníka/ci pro práškové lakování., Praxe je výhodou,ne podmínkou.. Pracoviště: Karsell s.r.o. horní bříza, U Stadionu, č.p. 615, 330 12 Horní Bříza. Informace: Radek Vopat, +420 608 256 125. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč Montéři kovových konstrukcí Montéři kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Zbůch, Základní kurz svařování vítán, První kontakt: e-mailem, nebo telefonicky ve čt - pá do 13:00 do 19:00 hod.. Pracoviště: Gragor s.r.o. - zbůch, Sokolská, č.p. 464, 330 22 Zbůch. Informace: Olha Shiposh, +420 770 660 351. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 16 500 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu cihel, dlaždic a jiných kameninových výrobků obsluha keramické linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu U Keramičky 448, Chlumčany, spolehlivost, zodpovědnost. , Benefity pro zaměstnance: 13. plat, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění, nadstandartní příplatky za noční a odpolední směnu, závodní stravování, příspěvek na rekreaci 4500,- Kč, rozvoj profesního vzdělávání., Zájemci pište na uvedené e-maily: Marketa.dolezalova@cz.lasselsberger.com;, Jindriska.vollerova@cz.lasselsberger.com nebo volejte vždy po-pá 7:00 až 15:00, osobně se můžete dostavit vždy v úterý mezi 9:00 - 10:00.. Pracoviště: Lasselsberger, s.r.o., chlumčany, U Keramičky, č.p. 448, 334 42 Chlumčany u Přeštic. Informace: Markéta Hlásková, +420 378 022 531,378 022 750.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tragická dopravní nehoda u čerpací stanice na 37. kilometru dálnice D5 na Berounsku.
14

Na Berounsku narazilo na benzince auto do kamionu. Dva lidé zemřeli

Výstava Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného
15

Ženy a dobrodružství, takový byl Bimba

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Moře gólů, střídání gólmanů a vítězství Plzně. To bylo derby

Plzeň – Už to trvalo dlouho. Od 21. října, kdy hokejová Škoda Plzeň na domácím ledě naposledy skolila soupeře. Pak pětkrát nic, až v neděli.

Dětský betlém přijel do Všerub

Všeruby - Živý betlém bývá již 26 let k vidění po západních Čechách. Navštívil i Všeruby.

Mladý rys ze Šumavy ušel přes 70 km, je v Brdech

Šumava, Brdy – Německo, Rakousko či Český les – to jsou jen některá z míst, kam se vydávají rysové narození na Šumavě, kde jejich současná populace čítá 60 až 70 jedinců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT