VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Plzeňském kraji se zdvojnásobil počet kongresů a konferencí

PLZEŇ - V hotelech Plzeňského kraje se oproti loňsku zdvojnásobil počet takzvaných kongresových hostů, kteří patří k nejlukrativnějším turistům. Po Karlovarském kraji se jedná o druhý nejrychlejší nárůst účastníků kongresů a konferencí mezi všemi 14 kraji ČR.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Útrata kongresového hosta je zhruba 5600 korun za den.Foto: Deník/V. Leška

Přes úspěch kraje odborníci říkají, že možnosti regionu jsou větší. V mnohém jsme ale pozadu.

Podle Českého statistického úřadu se v kraji konalo v prvním pololetí letošního roku 78 kongresů a konferencí. Účastnilo se jich 14.998 osob. Loni se v kraji konalo 79 akcí za celý rok a přijelo na ně 14.330 lidí.

Podle člena prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamury způsobil růst fakt, že v Plzni vyrostly nové hotely orientující se na kongresovou turistiku a blízkost Prahy. „Plzeň se kvůli nižší ceně stala pro pořadatele kongresů zajímavou alternativou Prahy,“ vysvětlil Okamura. Cena ale nestačí.

Pomoci by měla i veřejná správa

Je nutné zvýšit podporu kongresové turistiky. „Měla by pomoci i veřejná správa. V Rakousku funguje, že městské nebo zemské správy podporují pořádání kongresů dotacemi. „Vytipují si pravidelně se konající akci a organizátorům nabídnou, že když ji uspořádají u nich, poskytnou jim na část nákladů. Ta radnice z toho sice nic nemá, protože peníze inkasují podnikatelé, ale zvyšuje turistický ruch a zaměstnanost v regionu,“ vysvětluje Okamura.

Krajská radní pro oblast cestovního ruchu Olga Kalčíková říká, že od té doby, kdy v Plzni přibyly hotelové kapacity, vydal krajský úřad katalog s nabídkami zařízení pro pořádání seminářů a kongresů. „Některé kongresy jsme dokonce pořádali,“ uvedla Kalčíková.

Plzni chybí golf a dobré restaurace

Problémem regionu je dále málo možností, jak využít volný čas. „V Plzni chybí kvalitní restaurace, herna s golfovým odpalištěm v centru města a kultura. Třeba lístky do divadla mohu hostovi sehnat jen, když si o ně řekne měsíc dopředu. Jinak nejsou,“ říká Jan Maršič, člen uskupení menších hotelů 5 Boutique Hotels, které nabízí kongresové služby společně.

Specifická je nabídka šumavských hotelů, kde se dá v zimě lyžovat. V létě si organizátoři horské hotely vybírají také proto, že je tam o účasnících kongresu lepší přehled. „Přestože jsme spíše relaxační zařízení, tvořili letos kongresoví hosté 10 procent návštěvníků. V příštím roce ale chceme minimálně 15 procent. Už na začátek roku máme naplánováno několik akcí,“ říká ředitel hotelu Horizont na Špičáku Jaroslav Fischer.

Dalšími hráči na trhu jsou v Plzni Park Hotel, Primavare a v tomto měsíci otevřený Courtyard-Marriott a na Šumavě ještě hotel Srní ve stejnojmenném městečku.

Kongresoví hosté utratí dvakrát víc

Kongresoví hosté jsou vítáni v každém městě i hotelu. Průměrný hotelový host utratí za den 2800 korun, kongresový až dvojnásobek. „Ubytování a výdaje spojené s akcí mu většinou platí firma. Hostům pak zbydou peníze, které pak mohou utratit navíc. Kongresoví hosté jsou také relativně movití,“ vysvětluje Okamura. Kongresy se nejčastěji týkají zdravotnictví, farmacie a stavitelství.

Rozhovor s ředitelem hotelu Courtyard-Marriott Antonem Müllerem (na snímku)

V Plzni se chce plno hotelů uchytit v kongresové turistice. Je to možné? Stoprocentně. Plzeň je město se spoustou velkých firem. Potenciál v kongresové turistice je určitě mnohem větší, než teď mohou hotely uspokojit.

Co je třeba udělat, aby se naplnily alespoň stávající kapacity hotelů? Plno výhod už Plzeň má. Je blízko Praze. Je levnější než Praha. Je tu pivovar, který má co ukázat, a je tu krásná synagoga a v blízkosti Plzně jsou golfová hřiště. Co ale chybí, je rozhlásit do světa, že Plzeň je kongresovou destinací. Když se zeptáte Němců, jaké znají kongresové destinace v Česku, řeknou Prahu a Český Krumlov, přitom v Krumlově není kromě historického centra nic.

Jak by se Plzeň měla do povědomí organizátorů kongresů dostat? Musí se snažit hotely, klidně i společně, ale takéveřejná správa. Měly by se zapojit do propagace. Podle plzeňského primátora Pavla Rödla s tím radnice počítá.

Je něco, co Plzni chybí? Je tu malá nabídka kulturních a sportovních akcí a nejsou tu moc kvalitní restaurace s dobrou obsluhou, servisem a jídlem. Hodně často jezdím na pracovní obědy do Prahy. Není tu také kongresové centrum pro dva až tři tisíce lidí. Nejdou tu dělat velké akce, které jsou nejzajímavější. Jediný velký sál, o němž vím, je Inwest a ten je dost zastaralý. Jinak Park Hotel má kongresový sál asi pro tisíc lidí, my jenom pro tři sta.

Kolik myslíte, že bude mít váš hotel kongresových hostů? To nemohu odhadnout. Jsme tu noví. Mým přáním ale je mít průměrnou měsíční obsazenost 80 procent hotelu. Počítám, že v týdnu zde bude kongresová a konferenční klientela dělat 60 až 65 procent. O víkendu pak plánujeme team buildingy (semináře pracovních kolektivů – pozn. autora) a setkání různých skupin s návštěvou pivovaru či s výjezdem na golf. Tito hosté by měli tvořit 15 až 20 procent z víkendové klientely.

Jaký poměr odhadujete mezi kongresy ryze českými a mezinárodními či zahraničními? Vidím to tak padesát na padesát. Ze začátku tedy bude více českých. To je pochopitelné. Domácí firmy mají velkou sílu. Je tu Škodovka, pivovar, Panasonic, nemocnice, univerzita.

Můžete říci něco o sobě? Kolik je vám let? Odkud jste? Jak jste se dostal do Plzně? Pocházím z Rakouska, ale už dlouho tam nežiju. Bydlím s manželkou v České republice, i když dlouho jsem pracoval i mimo tuto zem a mimo Evropu. V České republice jsem pracoval v letech 1992 až 1997. Tehdy jsem byl v pražském hotelu Renaissance, který patří do sítě Marriott. Pak jsem v Čechách pracoval loni osm měsíců také v Prazev hotelu Crown Plaza. Mezitím jsem byl v hotelech v Indii, Vietnamu, Amsterdamu, Egyptě a Chorvatsku. Chorvatsko mi bylo velmi blízké. Protože jsem rozuměl dost česky, tak jsem rozuměl i Chorvatům, ale oni mně ne. Když jsme s manželkou zjistili, že naše děti mluví lépe chorvatsky než česky, raději jsme se vrátili. Teď je mi 38 let a dělám zase pro síť hotelů Marriott. Ty jsou v ČR zatím čtyři. Když jsem se dozvěděl, že se jeden staví v Plzni, hned jsem sem chtěl.

Proč? Je to krásné město. Navštíviljsemho už v těch 90. letech, ale bylo to špinavéprůmyslové město. Když jsemale přijel loni, byl jsem překvapen, jak se změnilo.

Mohl byste nějak popsat váš hotel? Je tu 195 pokojů. Jedensál pro 250 až 300 lidí a dva menší konferenční sály. V posledním patře je fitness s výhledem na Plzeň a dole máme, myslím, velmi dobrou restauraci.Na ní je zajímavé, že v tomto stylu, který se jmenuje Pilsner Grill, by se mělynově dělat všechny restaurace v hotelech Marriott a Couryard. První taková restaurace je právě v Plzni. Mě se na ní líbí nejvíc to, že je tu otevřená kuchyně, takže host vidí, jak se jídla připravují. Pak tu je garáž, bohuželmá jen 45 míst. A polovinabudovy jsou kanceláře. Mají celkem 4300 metrů čtverečních, alety už na starost nemám.

Kolik má síť Marriott ve světě hotelů? Zhruba tři tisíce. Jedná se buďpřímo o hotely Marriott, nebo o hotely řady Courtyard. Marriotty jsou o něco luxusnější. V ČR, jak jsem říkal, jsou čtyři hotely. Tři jsou v Praze.Další se plánují v Brně a Ostravě.

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní 27 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií Samostatný obchodník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, • komunikace se zákazníky a dodavateli, • zpracování nabídek do výběrových řízení veřejných zakázek a soukromého sektoru, • „account management“, , Požadujeme:, • velmi dobrý přehled na trhu IT a velmi dobrou znalost HW, • minimálně SŠ vzdělání ukončené maturitní zkouškou podmínkou, • dobré komunikační, prezentační schopnosti a příjemné vystupování, • zájem o obor, pečlivost, smysl pro zodpovědnost, adaptabilita, flexibilita a samostatnost, • zdravotní stav vhodný pro uvedenou pracovní pozici a trestní bezúhonnost, • znalost práce v kancelářských programech na PC (MS Word, Excel, Outlook), • minimálně částečná znalost anglického jazyka (pasivní), • řidičský průkaz sk. B, • výhodou jsou zkušenosti a praxe v obdobné pozici, , Nabízíme:, • hlavní pracovní poměr, plný úvazek, • vhodné i pro absolventy – zaškolíme a zaučíme, • odpovídající platové ohodnocení, • zaměstnanecké benefity (příspěvek na obědy), • stabilní zázemí ryze české společnosti s více než dvacetiletou historií, • práci v mladém kolektivu, • možnost uplatnit své zkušenosti, znalosti a nápady, , Informace pro uchazeče:, Nástup: podle dohody, ideálně 07 – 10/2018, Doplňující informace: Mgr. Jiří Blažek, 377 354 173, blazek@axes.cz. Pracoviště: Axes computers s.r.o., Kollárova, č.p. 2116, 301 00 Plzeň 1. Informace: Jiří Blažek, +420 377 354 173.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 22 000 Kč

Finanční poradci specialisté Bankéř/ka budoucnosti. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt je nutný telefonicky nebo e-mailem!! Janoušková Adéla, tel.: 735 741 086, e-mail: adjanouskova@csas.cz, Máte chuť:, - stát se bankéřem/bankéřkou budoucnosti , - být součástí týmu nové designové pobočky v Plzni , - oslovovat a zaujmout klienty pomocí moderních technologií , - aktivně nabízet produkty České spořitelny a zlepšovat své obchodní dovednosti, - pracovat ve velké bance, kde se toho můžete hodně naučit, , Budeme si rozumět, pokud:, - jste člověk energický, sympatický, empatický a samostatný, - pracujete rád s novými a moderními technologiemi, - jste rád/a v kontaktu s lidmi a komunikační dovednosti patří mezi vaše silné stránky, - nečekáte na úkol, dokážete aktivně oslovit klienta, - máte otevřenou hlavu a chcete se učit nové věci, - máte minimálně SŠ vzdělání (AJ a bankovní praxe výhodou), , U nás získáte možnost:, - zdokonalit své prodejní a komunikační dovednosti, - získat skvělý přehled v bankovním oboru, - rozvíjet svou kariéru v největší bance na českém trhu, - být součástí skvělého týmu, který pro vás bude zdrojem inspirace, - vybrat si z široké nabídky volnočasových a finančních benefitů, , https://www.velkemoznosti.cz, - 25 dnů dovolené ročně, - 5 dnů zdravotního volna bez udání důvodu, - Zvýhodněné produkty a služby České spořitelny i partnerských společností, - Nadstandardní příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění v celkové výši až 25 200 Kč/rok, - Kariérní růst napříč finanční skupinou ČS, - Program pro rodiče, který se po narození dítě vrací zpět do práce, - Příspěvek na hlídání dětí (až 4000 Kč), - Stravenky ve výši 95 Kč/den plně hrazené zaměstnavatelem, - Systém Cafeterie umožňující si vybrat nejrůznější zážitky v hodnotě 6000 Kč/rok, - Možnost stát se členem jednoho nebo více sportovních a kulturních klubů, - Rozsáhlé spektrum rozvojových a vzdělávacích programů, včetně jazykových kurzů, - Placené volno na charitu. Pracoviště: Česká spořitelna, a.s. pobočka radčická, Radčická, č.p. 2861, 301 00 Plzeň 1. Informace: Adéla Janoušková, +420 735 741 086.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků operátoři skladu - Pick. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Místa výkonu: Štěnovice, Plzeň, Úherce, Praha, Náplň práce: zodpovědná práce na oddělení pick, příprava produktů dle objednávek zákazníka - práce s ručním skenerem, možnost stát se vedoucím směny, spolupráce s přátelskými lidmi v rámci multikulturního týmu i napříč celou firmou. , Požadavky: zkušenosti ze skladu (schopnost práce s VZV výhodou), zodpovědný samostatný přístup a pečlivost při práci, schopnost soustředění se na zadaný úkol i v napjatých chvílích, ochota pracovat ve čtyřsměnném provozu, znalost práce na PC, zkušenosti s databázovými IS. , Nabízíme: práce v přátelském kolektivu, vzdělávací a jazykové kurzy zdarma, dotované stravování, roční odměny až do výše jednoho měsíčního platu, produkty zákazníků Sony DADC za zvýhodněné ceny (CD, DVD, BD, PS), příspěvek na penzijní připojištění, dovolená navíc, zvýhodněné telefonní tarify od T-mobile, placené přesčasy a možnost jejich vybírání formou náhradního volna, možnost účasti na firemních akcích (Vánoční večírek, Rodinný den, sportovní akce), vstupenky na fotbal, abonentky do divadel, benefitní program Benefit Plus, speciální sezonní bonusy, pěkné vánoční dárky, Vánoční tombola o SONY elektroniku. Pracoviště: Sony dadc czech republic, s.r.o., Dobřanská, č.p. 545, 332 09 Štěnovice. Informace: Josef Kudlič, +420 377 159 020.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 120 Kč

Izolatéři Izolatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výuční list, manuální zručnost., Náplň práce: montáž izolací systémů předávání tepla. Možnost pravidelné brigády., Jiné výhody: příspěvek na penzijní a životní pojištění, odborné a jazykové podnikové vzdělávání. , Životopisy zasílejte na personalni@systherm.com. Pracoviště: Systherm s.r.o., K Papírně, č.p. 172, 312 00 Plzeň 12. Informace: ŽIVOTOPIS, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Gambrinus den v Plzni
9

FOTO: Gambrinus den proměnil náměstí v pivní zahrádku

Brazilská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
10

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Pohár mistrů světa v koulení sudů zůstal doma, vyhrál tým pořádajícího pivovaru

Chodová Planá – Třetí desítku své existence načalo Mistrovství světa v koulení dubových pivních sudů, které se konalo v areálu Rodinného pivovaru Chodovar v Chodové Plané.

Zbytečný výjezd, opilec viděl parašutistu na stromě

Rozvadov – Na stromě visí parašutista. Tak nějak znělo oznámení, které zachytila v sobotu po osmé hodině večer tísňová linka.

Sagan chce bavit diváky i v Plzni. V neděli se nedělá, tak přijďte, zve šampion

Plzeň – Do Plzně dorazila v sobotu největší hvězda probíhajícího společného mistrovství České a Slovenské republiky v silniční cyklistice a vůbec superstar světové profiscény Peter Sagan.

Továrna, ve které přišel Vietnamec o ruku, je opuštěná, tvrdí místní

Blovice – Vietnamec, kterého ve středu večer objevili svědci na Klatovské třídě v Plzni s amputovanou pravou rukou v zápěstí, přišel k úrazu v blovické továrně nedaleko nádraží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT