Sice se ochladilo, ale pořád neprší. Lépe řečeno neprší dost.

Rekordně horké a suché léto dalo západočeským řekám, potokům i rybníkům zabrat. Vody v korytech bylo stále méně, hladiny velkých řek v uvozovkách pouze klesaly, menší říčky a potoky vysychaly doslova. A teď, v druhé polovině září, i když jsou tropy pryč, to pořád není ono.

Podle vedoucího dispečinku Povodí Vltavy, závodu Berounka Petra Vicendy zmizela většina srážek, jež zatím spadly, ve vyprahlé krajině. Do řek se voda nedostala. „Ve srovnání s absolutním minimem, které nastalo v půli srpna, teď stav vody o něco lepší je, ale nedá se říct, že by se zlepšil nějak výrazně," konstatoval Vicenda s tím, že se zlepšení vlastně ani čekat nedalo: „Září je vždy nejméně vodný měsíc."

Některým řekám teď pomáhají a ještě pomohou rybáři. Pomalu totiž začíná sezona výlovů a vypouštění rybníků vodním tokům přilepší. V těchto dnech se tak už děje například v povodí horní Úslavy nebo Mže.

Podle Petra Vicendy je nejdůležitějším úkolem povodí vždy zajištění pitné vody, s čímž během léta problém nebyl. „Jedna středočeská přehrada potíže má, ale to se Plzeňska netýká," dodal.

Potíže naopak měli provozovatelé vodních elektráren.

„Během léta byl výkon našich vodních elektráren pod padesáti procenty, většinou okolo čtyřiceti šesti procent, což se opravdu často nestává," potvrdila mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaela Jírovcová. ČEZ provozuje například velkou elektrárnu na přehradě Hracholusky a další menší má na Šumavě. Že turbíny zahálely, se však podle mluvčí takřka neprojeví. Na ceně elektřiny tedy jistě ne. „Ztráta to samozřejmě je, ale pouze zanedbatelná," konstatovala Jírovcová.

Rybáři zase kvůli bídnému létu očekávají, že jim na podzim budou chybět kvalitní pstruzi z přírodních toků, místo nichž budou muset vysazovat pstruhy z uzavřených chovů. Ryby se totiž kvůli nízkým hladinám vody stávaly snadnější kořistí pro predátory.

Řada pstruhových revírů zažila ty nejtěžší chvíle, kdy teplota např. v Otavě u Sušice dosahovala 26 °C při průtoku
1300 l/s," napsali západočeští rybáři na svém webu, ale měli také dobrou zprávu: „V příštích měsících budou doplněny desítky tun ryb do rybářských revírů a věříme, že budete se zarybněním spokojeni."

Vydatné dlouhotrvající deště, které by řekám pomohly, meteorolog Ivo Bohman neočekává. „Dnes pršet bude, ale v průměru spadnou čtyři milimetry srážek. A to se téměř neprojeví," konstatoval Bohman a dodal, že se také ochladí. Zítra meteorologové očekávají maximálně patnáctistupňové teploty.