Posledních třináct nájemníků z proslulého pavlačového domu na Jateční ulici musí pryč. Z radnice dostanou náhradní byty. Činžák v Jateční musí být vyklizen, protože v budoucnu ustoupí nové silnici I/20.

V tomto úseku povede podél železniční trati od zastávky Bílá Hora, tedy od nového mostu na Jateční třídě, a vyústí do křižovatky Studentská-Plaská.

Půjde k zemi

„S demolicí pavlačového domu se počítá," řekl už dříve technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Podle primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) ale bourat nebude město, nýbrž Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bude přeložku silnice I/20 stavět. „Uvažovali jsme o tom, že dům zbouráme sami, ale je to drahé," řekl primátor.

Zazdí mu okna i dveře

Jenže než k tomu dojde, uplyne ještě více než rok. Co radnice podnikne, aby se mezitím do prázdného hrůzného domu nestahovali bezdomovci a narkomané? „Zajistíme ho jako jiné podobné objekty a zazdíme mu okna i dveře," poznamenala radní města Helena Matoušová (ODS). Podobně dopadl městský dům v Resslově 13 u Americké třídy.

Náhradní byty

Náhradní byty by mělo dostat 13 nájemníků z Jateční. „Jde o devět bytů v domě Jateční 1 a o čtyři byty v domě Jateční 3-Doubravecká 8," uvedl radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf (ODS). Valná většina nájemníků tu podle šéfa magistrátního bytového odboru Zdeňka Švarce řádně platí nájem, a dostanou proto adekvátní bytovou náhradu v ´širším centru města´. Má jít o byty nižší kategorie než ty s nejvyšším koeficientem 1. Kde konkrétně, není ještě rozhodnuto, bude to ale ve více domech už proto, aby si město nezadělalo na případnou další problémovou lokalitu.

Východní okruh

Na asi tříkilometrovou silnici má být podle ředitele plzeňské ŘSD Zdeňka Kuťáka letos vydáno stavební povolení. Dvouletá stavba má začít začátkem příštího roku. Další etapy tzv. východního okruhu povedou mezi městskou teplárnou a seřazovacím nádražím k Rokycanské třídě a třetí ke koterovskému nádraží, kde se napojí na přivaděč k dálnici D5.

Čtěte také:
Vyhrožoval, že dům vyhodí do luftu, říkají nájemníci z Jateční o muži, u nějž bouchl plyn
Dům na Jateční? Na odstřel