Jde samozřejmě o reakci na aktuální teroristické hrozby.

V týdnu od 7. prosince se totiž bude konat šestidenní zakončení programu Evropského hlavního města kultury a to, ačkoliv nepůjde o nic velkého ve stylu zahajovacího ceremoniálu či průvodu obřích loutek, znamená velké množství lidí na jednom místě.

Ředitel pořádající Plzně 2015 Jiří Suchánek v úterý ráno o případných bezpečnostních opatřeních jednal se zástupci Policie ČR. „Nechceme nic podcenit a chceme bezpečnosti věnovat zvýšenou pozornost," řekl s tím, že si ovšem nemyslí, že by nějaké bezprostřední nebezpečí hrozilo. „Ale program jsme kvůli událostem ve Francii nijak měnit nemuseli," dodal.

Policejní mluvčí Martina Kohoutová řekla, že konkrétní podoba opatření pro rozloučení s kulturním rokem je v jednání. „V souvislosti s teroristickými útoky ve světě už ale policie na území města Plzně má zvýšený výkon služby, dohlíží na vytipovaná místa, jako jsou například synagoga nebo nákupní střediska, a také na sportovní, kulturní a jiné akce, kterých se zúčastňuje velké množství lidí," konstatovala mluvčí.

Co se chystá

• zakončení Evropského hlavního města kultury 2015 se bude konat od 7. do 12. 12.
• akce budou hostit Měšťanská Beseda, KD Peklo, Loosovy interiéry a DEPO2015
• dojde na Poctu Franku Sinatrovi, koncert orchestru Václava Hybše i Bena Cristovaa, koncert Plzeňské filharmonie a Adama Plachetky, večer s Divadlem Sklep, snowboardovou show i pokus o český rekord – 1,3 kilometru dlouhé fotoalbum