V Plzni se však zatím dostanou s pomocí univerzálního klíče jen na tři místa – na veřejné WC v Pallově ulici a na dvě sociální zařízení v obchodním centru Area Bory. Místa ale budou podle organizátorů projektu přibývat. „Pro Plzeň je určeno celkem 36 eurozámků a k nim více než 4,5 tisíce euroklíčů,“ potvrdil Pavel Hříbek z Evropského institutu pro udržitelný rozvoj, jenž projekt organizuje. Radní města pro sociální oblast Jiří Kuthan (ČSSD) potvrdil, že zámky, k nimž budou euroklíče pasovat, ze začnou montovat hlavně v městských a veřejných budovách. „Například v novém sportovním areálu u borské přehrady,“ uvedl Kuthan. Další se plánují do Měšťanské besedy, do knihoven, nebo i na radnici. „Tady je to ale otázkou spíš příštích let než měsíců,“ přiznal Kuthan s tím, že bezbariérový přístup do památkově chráněné radnice se vyřeší až plánovanou rekonstrukcí přilehlého Císařského domu.

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením, je Plzeň v evropském projektu Euroklíč městem, kam zatím přijde nejvíc zámků i klíčů. Organizátoři už jednají i s Plzeňským krajem o dalších lokalitách, zapojit se mají i supermarkety nebo benzinky. K projektu, jejž finančně podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj, se přidávají prostřednictvím mateřských center i maminky s malými dětmi, které budou mít klíče jen dočasně.

Eva Fikrlová, předsedkyně vozíčkářů Plzeňska, službu velmi vítá a připomíná, že lidé upoutaní na vozík jsou v Plzni odkázáni při používání toalet hlavně na benevolenci restauratérů. „Bezbariérové WC na náměstí Republiky bylo zrušeno,“ připomíná.

Kam pro euroklíč

- Do regionálního pracoviště Národní rady osob se zdrav. postižením na nám. Republiky č. 28, tel. 377 224 879.
- Aktualizovaný seznam míst, kde euroklíč funguje, najdete na www.euroklic.cz.
- V Plzni je evidováno 4 677 držitelů průkazek ZTP a 1748 držitelů průkazek ZTP/P.