Situaci s dětskými exekucemi za pokuty za jízdu načerno chce napravit Plzeň. Dluhy jeden čas vymáhaly advokátní kanceláře. Vedení města se nyní proti dětským exekucím postavilo.

Podle předsedy představenstva Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) a prvního náměstka primátora Romana Zarzyckého (ANO) nové dluhy u dětí už nevzniknou. „Představenstvo PMDP se letos v únoru usneslo na tom, že nebudeme vymáhat pohledávky na dětech do 15 let,“ sdělil Zarzycký, podle něhož se od 1. září 2018, odkdy je MHD v Plzni pro děti zdarma, do konce letošního ledna snížil v porovnání s minulým rokem počet pokut u dětí o polovinu.

Někteří zastupitelé nemohou městu dodnes odpustit, že pohledávky, které podle místopředsedy představenstva dopravních podniků Jiřího Šnebergera (ODS) „nebyly PMDP už schopné spravovat“, přeprodávaly jiným firmám.

V letech 2010 až 2013 pro dopravní podniky vymáhala dluhy advokátní kancelář Volopich, Tomšíček & spol.

A právě starší pokuty, které řešily soukromé firmy, nemohou být odpuštěny.

„Starší pokuty, na kterých se advokátní kanceláře mohly hojit, jsou skutečným problémem,“ konstatoval zastupitel Václav Štekl (KSČM).

Advokátní kancelář ale už dříve upozornila, že se domáhala změny parametrů spolupráce. „Podařilo se to dotáhnout v únoru 2012. Změnilo se to tak, že pohledávky za dětmi do 15 let od té doby nebyly naší advokátní kanceláři předávány. Od ledna 2014 už je vymáhání pohledávek z přepravní kontroly čistě v režii PMDP, “ uvedl Tomáš Tomšíček.

Radní v pondělí schválili výzvu, aby PMDP zahájily kroky vedoucí k zastavení exekucí, které vznikly na pohledávkách dětí do 15 let. „Bylo by absurdní, kdyby se u dětí mladších 15 let vymáhaly pohledávky,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09). „Je jedno, kolik je dotyčnému dnes, ale podstatné je, v jakém věku jeho dluh vznikl,“ dodal. S výzvou souhlasí i organizace Člověk v tísni. „Je to jediné efektivní řešení této nemravnosti. Doufáme, že k tomuto kroku přikročí i soukromí věřitelé, kterým PMDP dluhy prodaly, že udělají vstřícné gesto a zastaví dětské exekuce, jež považujeme za zvrácené,“ uvedla za organizaci Tereza Králová.

Tajemná zahrada - autorské čtení, dudácká show, přednáška
FOTO: Tajemná zahrada pomohla