Všichni přítomní se také shodli na tom, že díky nedaleké turisticky hojně navštěvované oblasti Hracholusky, má v regionu šanci cestovní ruch, na který by zástupci obcí chtěli letos získat dotaci z Krajského úřadu. „Jedná se například o rozvoj cyklostezek či vybudování infocentra,“ uvedl Peter Rada, starosta Vochova.

Plzeňský kraj se kromě toho v tomto roce chystá podpořit tvorbu územních plánů u obcí do dvou tisíc obyvatel. „O dotaci je třeba zažádat do 8. února. Kraj může pokrýt až 80 procent nákladů na vytvoření územního plánu obce, a to maximálně třemi sty tisíci korunami,“ sdělil starostům koordinátor komunitního plánování Martin Januš. Díky novým územním plánům se může rozvíjet výstavba, o kterou je nyní dle zástupců obcí nebývalý zájem.

Komunitní plánování sociálních služeb (KPSS) se v regionech Touškovsko a Nýřansko rozběhlo v červenci 2007. Jak postupovalo dále, můžete vidět v tabulce.

Komunitní plánování:

Téměř milionový projekt má za cíl zkvalitnění sociálních služeb v regionu, což znamená například zvýšení kapacit domů s pečovatelskou službou, výstavbu školek či chráněných dílen pro zdravotně postižené. Nejdůležitější je aktivní zapojení občanů.

– 12. 7. 2007 – první schůzka starostů, obeznámení s cíli KPSS

– srpen, září 2007 – obyvatelé regionu vyplňovali dotazníky – výstup například ukázal, že je malá kapacita domů s pečovatelskou službou, že mladí nemají dostatečné vyžití atd.

– listopad, prosinec 2007 – veřejné schůzky pracovních skupin. Hovořilo se o zaměstnanosti, rodinách, seniorech či cizincích. Byly navrženy postupy řešení problémů v těchto skupinách. Například možnost vybudování regionálního spoje, který by svážel zejména seniory a děti do školy, k lékaři či za kulturou.

– leden 2008 – stanovily se priority, zejména ve vzdělávání

– duben 2008 – každá domácnost v regionu obdrží katalog o všech sociálních službách Více informací naleznete na www.touskovsko.cz, webových stránkách obcí a přímo na obecních úřadech.