Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemají dostatečné vyžití

MĚSTO TOUŠKOV - Schůzka pro osoby vyžadující péči, tedy seniory a zdravotně postižené, se v rámci komunitního plánování konala ve středu v kinosálu Města Touškova.

22.11.2007
SDÍLEJ:

Občané mluvili v kině v Touškově o potřebách osob vyžadujících péči.Foto: DENÍK/ Miroslava Vejvodová

V roce 2016 by měl být komunitní plán naplněn. Proto včera senioři společně se zástupci obcí vytvářeli vizi, jak by měl region vypadat v tomto roce. Místa pro seniory v domech s pečovatelskou službou, denní stacionáře, více personálu v sociálních zařízeních, dobrá dostupnost zdravotní péče či chráněné dílny. To byly nejčastěji skloňované termíny. Senioři totiž poukázali na množství nedostatků v obou regionech. „V domě s pečovatelskou službou by měl být personál i o víkendu,“ řekla starší žena. Všichni přítomní se rovněž shodli na tom, že pro seniory a zdravotně postižené neexistuje žádné centrum, kde by mohli trávit volný čas.

Starosta Města Touškova Josef Fišer navrhl, aby se všech čtrnáct obcí domluvilo a zafinancovalo regionální dopravu. „Mohli bychom udělat autobus, který by svážel lidi za službami, a to jak k lékaři, tak za kulturou. Kdybychom se všichni složili, nebylo by to tak finančně náročné,“ podotkl. Ihned se setkal s přízní všech v sále. „Je to skvělý nápad,“ kývaly dvě starší dámy.

Malá kapacita domů s pečovatelskou službou inspirovala Fišera k dalšímu nápadu. „Máme tady faru, kde je asi deset místností, které jsou absolutně nevyužité. Tam by se mohl klidně vybudovat dům s pečovatelskou službou nebo něco podobného. Záleželo by ovšem na spolupráci s církví,“ zdůraznil. Martin Januš, koordinátor komunitního plánu, souhlasil s tím, že k rozšíření infrasktruktury by mohly posloužit právě nevyužívané objekty, byť církevní. Vyzval proto obce, aby udělaly seznamy nevyužívaných objektů ve svých katastrech.

Mladá žena, která má zdravotně postiženého syna, upozornila na to, že české instituce neberou téměř žádný ohled na takto handicapované osoby. „Chybí nám tady mateřská školka pro postižené děti. U lékaře nemáte žádnou přednost,“ pronesla. Dalším problémem zdravotně postižených je velké množství bariér. První pracovní setkání, ve kterém byly vytyčeny hlavní problematické okruhy osob vyžadujících péči, se uskutečnilo v rámci komunitního plánování na Touškovsku a Nýřansku. Projekty vzešlé z plánování bude poté možno financovat z programů Evropské unie. Setkání jsou celkem čtyři, v úterý 27. listopadu je široká veřejnost zvána na setkání skupiny „Zaměstnanost“, kam spadají zaměstnaní a nezaměstnaní. Schůzka se koná v zasedací místnosti obecního úřadu v Tlučné v 10 hodin. Občerstvení zajištěno.

22.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení