Na křižovatce Kollárovy a Kovářské ulice už od loňska stojí dřevěné náměstíčko, které místní vybudovali ve spolupráci s architekty při festivalu TUTO MĚSTO. Je možné si tu posedět i uspořádat hudební či divadelní představení. V dalších letech prostoru přibude stromořadí a zeleň, měly by se tady rozšířit chodníky a kultivovat parkování. V Kollárově ulici jsou také prázdné domy v majetku města, kde by mohly vzniknout prostory pro kreativní činnost.

Alespoň tak si to představují lidé ze spolku Kollárka. Na zpříjemnění své ulice pracují už druhým rokem, jejich aktivity byly podpořeny i v otevřené výzvě Pěstuj prostor. „Během dvou let tak získali 107 tisíc z rozpočtu města. Mají už také tzv. design manuál, který radí např. místním podnikům, jak lépe označit své provozovny.

„Díky nově založenému spolku budeme mít lepší postavení při jednání s městem a dalšími aktéry, budeme moci lépe žádat o finance a taky lépe dohlížet na to, co se v ulici děje,“ vysvětlila jedna ze zakladatelek Kollárky jinak Jana Eismanová.

Spolek jedná také s developerem, který staví v ulici bytový dům, a společně se dohodli na vypsání soutěže na tři drobná umělecká díla v ulici. Mohou to být třeba sochy nebo malby v uměleckém prostoru. Domluva platí i pro část pozemku pro vybudování záhonků, kde by mohli obyvatelé pěstovat zeleninu nebo bylinky. Snaha bude mířit také k místním hospůdkám, aby si pořídily na sezonu předzahrádky pro venkovní posezení.