„Dobrou zprávou je, že úmrtnost na srdeční a cévní onemocnění u nás v posledních 20 letech klesá a dožíváme se vyššího věku. Horší je, že i když žijeme zdravěji a máme daleko lepší zdravotní péči, srdečně cévní choroby jsou mezi příčinami úmrtí stále první. Umírá na ně 46 procent mužů a 57 procent žen,“ uvádí přednosta II. Interní kliniky Jan Filipovský.

Studie MONICA byla původně zahájena již v roce 1985 Světovou zdravotnickou organizací jako celosvětová epidemiologická studie. „Nyní budou postupně vyšetřováni jedinci v devíti okresech Jde o jednoprocentní vzorek obyvatel ve věku 25 – 64 let. Populace stárne a je možné provádět účinou prevenci také u starších lidí, rozhodli jsem se letos pozvat k vyšetření také menší skupinu obyvatel mezi 65 až 74 lety,“ říká Filipovský. Kromě náhodně vybraných lidí vyšetří lékaři i ty, kteří se studie účastnili v letech 1998 a 2001. Celkem se jedná o 1200 jedinců.

„Studie je pro pozvaného člověka přínosem, bude vyšetřen podrobněji než při běžné preventivní prohlídce. Vyšetření se skládá z vyplnění dotazníků, změření krevního tlaku, výšky, váhy, obvodu pasu a z odběru vzorku krve na laboratorní vyšetření. U části pacientů plánujeem i ultrazvukové vyšetření srdce a cév,“ jmenuje procedury přednosta kliniky. Na základě výsledlů lékař posoudí současný zdravotní stav a riziko vzniku srdečně cévních onemocnění. Závěry pak budou poslány každému účastníkovi studie.

„Mezi rizikové faktory patří zejména kouření, vysoký krevní tlak , porucha metabolismu tuků, nadváha a nedostatečná fyzická aktivita,“ poukazuje na nejčastější příčiny vzniku kardiovaskulárních onemocnění lékařka Hana Rosolová.

Vyšetření v rámci studie je bez poplatků, ale nikdo se nemůže přihlásit dobrovolně. „Na náhodném výběru velmi záleží. Když budeme vyšetřovat hlavně lidi s nějakými problémy, bude obrázek o výskytu onemocnění zkreslený,“ podotýká Filipovský.