Z kolika peněz může měsíčně vyžít průměrná čtyřčlenná rodina? Názory politiků z Plzeňského kraje, kteří budou za tři týdny usilovat ve volbách o křesla v parlamentu, se velmi různí. Vyplývá to z odpovědí lídrů do ankety Deníku.

Nejvelkorysejší přístup prokázal lídr Věcí veřejných v Plzeňském kraji Jaroslav Škárka. Míní, že čtyřčlenná rodina potřebuje na to, aby přežila od výplaty k výplatě, 40 tisíc korun.

Jaroslav Lobkowicz, který vede kandidátku TOP 09, zase prohlásil, že čtyřem lidem by mohlo stačit na měsíc tak 15 tisíc korun. „Jsou však rodiny, které musejí vyjít i s deseti tisíci korunami. To je ale katastrofa,“ řekl Lobkowicz. O pět tisíc víc je však už podle něj únosné. „Děti mohou například nosit oblečení jedno po druhém, my jsme to tak dělali,“ podotkl Lobkowicz. Oficiální výpočet životního a existenčního minima, podle kterého jsou stanovovány sociální dávky, mu dává téměř za pravdu.

Průměrná rodina se dvěma dospělými a dvěma dětmi mezi šesti a patnácti lety se totiž musí tabulkově vejít do 9 400 korun. Nezapočítávají se sem však náklady na bydlení. Pokud si rodina není schopna sama zajistit tento příjem, doplácí jí ho právě do této výše stát.

Úřednice sociálních odborů však samy připouštějí, že z této částky vyžít nejde. „Pokud by měla rodina slušně fungovat a nehodlá šidit děti v jejich potřebách, potřebuje podle mě zhruba tak 30 tisíc korun. Bez nákladů na bydlení. Pokud platí hypotéku nebo tržní nájem, je to pochopitelně o to víc,“ uvedla vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu Alena Hynková. Na deset tisíc korun odhaduje náklady na domácnost včetně energií, telefonů nebo pojistek, dalších deset tisíc korun rodina projí a poslední třetina je na nákup oblečení, bot a věcí do školy.

Politici mají o potřebách obyčejných lidí různé povědomí. Například poslanec za KSČM Karel Šidlo si myslí, že jízdenka na trolejbus stojí v Plzni 18 korun a Jaroslav Škárka z Věcí veřejných zase míní, že po Plzni je k dispozici rodinám s malými dětmi hned čtyřicet jeslí. Největší plzeňská kulturní akce je podle něj drakiáda, při které sjíždějí žertovná plavidla řeku v centru města. A Martin Marek ze Strany zelených by nejraději zdražil cukrovinky a tučná jídla, protože by se tím předešlo rakovině tlustého střeva.

Vědí krajští volební lídři, jak žijí jejich voliči?

Vědí politici, jaké starosti mají obyčejní lidé, kteří je půjdou v poslední květnový víkend volit? Kolik stojí třeba jesle, litr mléka nebo jízdenka na tramvaj? Všechny lídry politických stran za Plzeňský kraj, kteří mají podle průzkumů šanci usednout do Poslanecké sněmovny, jsme doslova přepadli s devíti jednoduchými otázkami. Neměli možnost se připravit, otevřít internet nebo se poradit s někým ze svého týmu.

Všichni odpovídali ochotně, výsledky si můžete porovnat se správnými odpověďmi v tabulce. Odmítl jen lídr kandidátky občanských demokratů Jiří Pospíšil. Svou nechuť odůvodnil zejména tím, že má spoustu práce s přípravou nového zákona i s prací na plzeňské právnické fakultě a požadoval dopředu otázky, na něž by odpověděl písemně. To jsme však nemohli akceptovat.

Otázky Deníku

1. Kolik stojí litr mléka a bochník šumavského chleba?
Jak je to správně: záleží na výrobci i obchodu. Litr trvanlivého mléka seženeta v akci i za devět korun, stojí ale také kolem třinácti. Stejné je to i s chlebem. V akci lze koupit i za deset korun, nejčastěji stojí kolem dvaceti.
2. Kolik stojí v Plzni jízdenka na městskou hromadnou dopravu?
Jak je to správně: 12 korun, u řidiče pak 20 korun.
3. Jmenujte tři významné kulturní akce, kdy a kde se konají?
Jak je to správně: Záleží na každém z oslovených, které akce považuje za významné. V Plzni se ale konají například tyto: Mezinárodní festival Divadlo, Skupova Plzeň, Divadelní léto pro plzeňským nebem, Smetanovské dny, Jazz bez hranic, mezinárodní folklorní festival Plzeň, slavnostní vyhlášení výsledků ankety Žebřík, filmový festival Finále, Historický víkend, Plzeňské ohýnky či mezinárodní bienále kresby Plzeň.
4. Kolik stojí v Plzni jesle a kolich jich tu je?
Jak je to správně: 3000 korun měsíčně plus stravné 31 korun na den. V Plzni jsou dvoje, každé s kapacitou patnáct dětí.
5. Čím se Plzeňský kraj řadí v nemocnosti na první místo v republice a jak by se měla situace řešit?
Jak je to správně: Rakovina tlustého střeva, Plzeňský kraj v tomto směru patří dokonce k nejhorším na světě. Řešením jsou především včasná preventivní vyšetření.
6. Jak dopadli v letošní sezoně plzeňští hokejisté?
Jak je to správně: Tým HC Plzeň 1929 vyhrál základní část extraligy, v prvním kole play off však prohrál s Libercem 2:4 na zápasy.
7. Jaký je průměrný plat v kraji a kolik by si podle vás měl vydělat lékař, učitel a prodavačka?
Jak je to správně: V posledním čtvrtletí loňského roku byla průměrná mzda v Plzeňském kraji 24 418 korun. Průměrná mzda za celý rok 2009 byla 22 147 korun.
8. Vysvětlete pojem RPSN.
Jak je to správně: Zkratka pro roční procentní sazbu nákladů a udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.
9. Z kolika peněz na měsíc podle vás může vyžít čtyřčlenná rodina?
Jak je to správně: Opět záleží na názoru osloveného. Známe ale životní a existenční minimum bez nákladů na bydlení. U první dospělé osoby v domácnosti je to 2880 korun na měsíc, u druhé dospělé pak 2600 korun. U dítěte do 6 let 1600 korun, do 15 let 1960 korun a u studujícího potomka od 15 do 26 let 2250 korun.

Jaroslav Lobkowicz, lídr TOP 09 za Plzeňský kraj

1. Podle toho, kde nakupujete. Třeba v Tesku stojí chleba kolem 18-20 korun, u Vietnamce ve večerce to bude možná i 25 korun. Mléko nevím, to nepiju, já mám rád sladké Salko a to stojí 36 korun. Tipnul bych si, že litr obyčejného mléka přijde tak na 10 až 15 korun.
2. Lístek na trolejbus stával 12 korun, nevím, kolik stojí dnes.
3. Tak je to Finále, které právě skončilo, pak Dny francouzské kultury vždycky na podzim a pak výstavy v Galerii Masné krámy. Je jich hodně, dostávám tam pozvánky.
4. O jeslích opravdu nic nevím, mám už odrostlé děti.
5. Nějaká forma rakoviny, asi plic? Každopádně je důležitá prevence. A pak zdravě jíst, zavést u sebe dobré stravovací návyky. Víc zeleniny a méně vepřového masa.
6. Hokejisté skončili v základní hře jako první a pak prohráli v prvním kole play off. Hráli s Libercem a prohráli 4:2.
7. Průměrný plat v republice je asi 24 tisíc korun a v Plzni je to o něco málo méně. Je to dáno některými chudšími okresy a ta částka se pohybuje kolem 22 tisíc korun. Myslím, že lékař by měl brát alespoň dvojnásobek průměrného platu a učitel zrovna tak. A prodavačka? Nevím, nemám nic proti prodavačkám, i když někde už to nejsou prodavačky, protože jen pípají zbožím u pokladny.
8. RPSN? Nevím.
9. Jsou rodiny, které musejí vyžít i s 10 tisíci korunami, ale to je katastrofa. Myslím, že tak 15 tisíc korun by pro čtyřčlennou rodinu mohlo stačit, ale nebudou si moci dovolit žádné velké skoky.

Karel Šidlo, lídr KSČM za Plzeňský kraj

1. Litr mléka stojí asi 12 korun, chleba tak 16 korun.
2. Jízdenka stojí 18 korun.
3. Je to festival Divadlo. A pak také ten filmový festival, co býval vždycky v několika kinech. A do třetice bych uvedl koncerty vážné hudby, které jsou sloučené pod jedním festivalem, ale na jméno si teď nevzpomenu.
4. Nevím, ale odhadl bych, že tak 300 korun denně, takže zhruba 6 tisíc korun na měsíc.
5. Je to nějaký kardiovaskulární problém. Řešit se dá prevencí a využitím nabídky zdravotních pojišťoven na pravidelné kontroly od určitého věku.
6. Hokejisté vypadli v prvním kole vyřazování.
7. Průměrná mzda je 24 tisíc korun čistého a my jsme v Plzeňském kraji zhruba na tomto průměru. Kolik by měl brát lékař? Má-li poslanec trojnásobek průměrné mzdy, lékař by měl mít alespoň dvojnásobek a učitel 1,5 násobek. A prodavačka tak 0,8 násobek průměrné mzdy, aby byla v rozmezí mezi průměrem a minimální mzdou.
8. RPSN je ukazatel související s aktuálním kurzem akcií na burze.
9. Čtyřčlenná rodina potřebuje na základní potřeby asi 24 tisíc korun čistého. Brutto by to bylo asi o třetinu více. Z toho mohou vyžít, ale příliš vyskakovat si nemohou.

Jiří Lodr, lídr KDU-ČSL za Plzeňský kraj

1. Litr mléka stojí asi 25 korun a chleba tak 25 až 30 korun.
2. Lístek stojí 12 korun.
3. Tak kulturní akce jsou Struny na ulici na náměstí, pak majáles také na náměstí a pak je to Rej strašidel – Strašidelný víkend, ten miluju.
4. Jesle má Plzeň troje a stojí tisíc korun měsíčně.
5. Jde o nějaké onkologické onemocnění. Řekl bych, že jde asi o karcinom zažívacícho traktu. Problém je ve stylu života, který je podstatným základem dobrého zdraví. Pak má dopad ještě určitě ekologie a ta souvisí například s odstraněním tranzitní dopravy z centra města. Podstatné u člověka je i jeho psychické rozpoložení a spokojenost.
6. Jak dopadli hokejisté? Jak sedláci u Chlumce! Vyhráli ligu a pak nepostoupili do finále.
7. Průměrná mzda je v kraji 24 300 korun. Lékař by měl brát asi 35 tisíc korun, učitel tak 25 tisíc korun a prodavačka něco pod 16 tisíc korun.
8. RPSN nějak souvisí s úvěry. Já si úvěry neberu, takže o tom příliš nevím.
9. Dokáže vyžít s částkou kolem 25 tisíc čistého.

Martin Marek, lídr Strany zelených za Plzeňský kraj

1. Ve večerce pořídíte litr mléka za 22 korun a Šumavu za 25 korun, v supermarketu mléko za 11 až 12 korun a chleba za 15 až 20 korun.
2. Stoprocentně 12 korun, vím to dobře, protože jednak jezdím a jednak jsem organizoval referendum proti návrhu posledního zdražování. Nakonec se nezdražovalo.
3. Festival Finále, ten právě skončil, pak festival Divadlo, který je vždycky v září, a festival Na ulici, který mám moc rád, protožemámrád jazz.
4. Jeslí je v Plzni málo, ale přesně to nevím, protože děti nemám. Myslím, že měsíčně stojí asi 2,5 tisíce korun.
5. Jde o rakovinu tlustého střeva. Jak se prvenství vyhnout? Zdražit sladkosti a tučné potraviny! A nabízet pestrou a kvalitní stravu už dětem ve školkách, protože u malých dětí se stravovací návyky mohou nejvíc ovlivnit.
6. Plzeňští hokejisté vyhráli Prezidentský pohár, ale pak vypadli v prvním kole play off s Libercem.
7. Průměrná mzda je 22, 2 tisíc korun. Lékař, pokud půjde o špičkového specialistu se všemi atestacemi, by měl mít trojnásobek průměrné mzdy. U učitele záleží, zda učí na vysoké nebo střední škole. Právě tam by bylo třeba platy navýšit. Strana zelených chce učitelské platy zvednout na dvojnásobek průměrné mzdy. Prodavačka by měla brát tak 15 až 18 tisíc korun.
8. RPSN je roční úroková sazba nákladů na úvěr. Podle její výše je možné porovnat různé nabídky půjček a zjistit, která je výhodná. Je na to složitý vzorec, který si člověk sám nespočte, ale výsledné číslo které musí poskytovatel půjček uvádět, dá člověku jasný obrázek o výhodnosti úvěru.
9. Čtyřčlenná rodina může vyžít asi z 20 tisíc korun. Pokud platí hypotéku nebo tržní nájem, pak to bude víc.

Jaroslav Škárka, lídr Věcí veřejných v Plzeňském kraji

1. Litr mléka stojí 20 korun, chleba 12 korun.
2. Jízdenka na městskou dopravu stojí v Plzni 12 korun.
3. Kulturní akce v Plzni jsou například drakiáda. Je to v květnu a lodě sjíždějí řeku v centru města. Jiné akce? Teď si nevzpomínám.
4. Řekl bych, že v Plzni je tak 40 jeslí a měsíčně stojí kolem tisíce korun.
5. Jde o kardiovaskulární onemocnění, srdce a cévy. Řešit je to třeba včasnou prevencí a také dostupnou péčí pro všechny.
6. Plzeňští hokejisté prohráli v semifinále play off.
7. Průměrná mzda v Plzeňském kraji je 21 tisíc korun. Lékař by měl mít alespoň dvojnásobek průměrného platu. Učitel? To záleží na pozici, začínající asi tu průměrnou mzdu, něco kolem 20 tisíc korun, a zkušený kantor s praxí pak dvojnásobek průměrného platu. Prodavačka má dostávat alespoň průměrný plat.
8. RPSN se týká úrokových sazeb. Když si berete půjčku, tak je to úrok plus příslušenství.
9. Čtyřčlenná rodina vyžije ze 40 tisíc korun.

Vladimír Gabriel, lídr Strany práv občanů – Zemanovci

1. Litr mléka stojí 20 – 25 korun a chleba přibližně stejně. To chcete moc, nakupuje manželka.
2. Jízdenka stojí 12 korun.
3. Kulturní akce v Plzni jsou filmový festival v Besedě, který je významný i v rámci celé republiky a pak květnové oslavy osvobození. Jsou důležité, protože dějiny se nemají překrucovat. A do kultury v Plzni bych řadil i to, když tu lidé chodí na hokejovou ligu.
4. Nevím, kolik je v Plzni jeslí, my máme problém s vnučkou a školkou. Jesle bych odhadl že stojí kolem 1000 – 1500 korun měsíčně.
5. Jde o nějaké rakovinové věci a zatím nikdo nezjistil, proč. Řešil bych to prevencí.
6. Myslím, že skončili na 5. místě, nedostali se mezi poslední čtyři týmy, i když na to měli našlápnuto.
7. Průměrný plat v Plzeňském kraji je kolem 22 tisíc korun. Fundovaný lékař by měl brát minimálně 40 tisíc, učitel minimálně 30 tisíc korun, záleží, na kterém stupni by učil. Prodavačka má mít od 15 tisíc korun výš.
8. RPSN nevím.
9. Čtyřčlenná rodina by určitě neměla mít pod 20 tisíc korun čistého, protože pak už by měla existenční starosti.

Václav Votava, lídr ČSSD za Plzeňský kraj

1. Litr mléka stojí různě, tak 15 korun a bochník chleba od 15 do 20 korun.
2. 12 korun.
3. Kulturní akce, tak například je to Filmák. Je to filmový festival, který teď právě v Plzni skončil. A pak Smetanovské dny, to je hudební festival a pak Pilsnerfest, který ocení hlavně pivaři.
4. Kolik má Plzeň jeslí, nevím. Stojí tak tři až 3,5 tisíce na měsíc a pro rodiny je to poměrně drahá záležitost.
5. Jde o rakovinu tlustého střeva a nutná je u ní včasná prevence. Po padesátém roce věku by měl každý absolvovat preventivní testy.
6. Hokejisté vyhráli základní část a získali Prezidentský pohár. Pak ale v play off prohráli s Libercem. Na hokej chodím, takže to vím.
7. Průměrný plat v kraji je 22 150 korun, celorepublikový je 23 500 korun. Jsme tedy mírně pod celostátním průměrem. Jsem pro to, aby učitel měl dvojnásobek průměrné mzdy, ale je to zatím jen zbožné přání. Lékař, například chirurg, by měl brát asi 80 tisíc korun, ale realita je rovněž dost jiná. Prodavačka by si měla vydělat kolem 20 tisíc korun.
8. RPSN jsou roční náklady na půjčku.
9. Záleží to na tom, jak velké má děti. Když promítnu, že životní minimum je 3,5 tisíce korun a minimální mzda 8 tisíc korun, řeknu, že úplné minimum pro rodinu je tak 12 až 15 tisíc korun čistého. To je ale skutečně to nejméně, za co mohou žít.

Jiří Pospíšil, lídr ODS v Plzeňském kraji

Na otázky (aniž by tušil, jaké budou) odmítl s omluvou odpovědět.