Rekonstrukce budovy zahrnovala zateplení, výměnu všech oken, dveří, rozvodů, obnovu sociálního zařízení a vnitřního vybavení. „Budova byla postavena v roce 1964, takže vyžadovala skutečně rozsáhlou rekonstrukci. Původní zůstala vlastně jen betonová konstrukce. V objektu jsou nové vnitřní instalace, rozvody vody a kanalizace, podlahy, dlažby, okenní a dveřní výplně a veškeré vnitřní vybavení,“ popisuje ředitel Správy kolejí a menz ZČU Petr Jícha.  

„Kolej nově nabízí ubytování pouze v jedno a dvoulůžkových pokojích, což jsou typy pokojů, o které je mezi studenty dlouhodobě největší zájem,“ upozorňuje Petr Jícha. Kolej má celkem 268 pokojů, pro ubytování studentů denního studia slouží 113 jednolůžkových a 139 dvojlůžkových, dalších 16 pokojů takzvaného hotelového typu (8 jedno a 8 dvojlůžkových) je určeno například pro studenty kombinovaného studia, návštěvníky z jiných univerzit nebo pro veřejnost.   

Vzhledem k úpravě dispozic pokojů sice klesla kapacita koleje z původních 449 studentských lůžek na 391, výrazně se však zvýšil komfort ubytování. Všechny pokoje jsou nyní se sociálním zařízením. Dva pokoje (jeden jednolůžkový a jeden dvoulůžkový) jsou rovněž bezbariérové. Na každém patře koleje také studenti najdou dvě kuchyňky. Samozřejmostí je wifi připojení na univerzitní síť.

Kvůli revitalizaci prostoru za OC Plzeň Plaza probíhá letošní Fresh Festival na nádvoří plzeňského pivovaru.
Pivovar patřil Fresh Festivalu. Dorazilo na něj 15 tisíc lidí

Náklady na práce a vybavení dosáhly téměř 106 milionů korun bez DPH, přičemž z 60 procent financování zajistilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR z dotačního programu Rozvoj a obnova ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol, 40 procent hradila ZČU z vlastních zdrojů.

Po dobu stavby, která byla zahájena v září 2020, byla kolej uzavřená. Termín pro dokončení rekonstrukce byl původně stanoven na únor 2022, z důvodu negativních dopadů covidové situace na stavební výrobu však došlo k jeho posunutí. Kolej byla zkolaudována 5. května 2022.

Ve stejném rozsahu by ZČU ráda zrekonstruovala také kolej na adrese Baarova 36. „Jedná se vlastně o stejnou budovu, která je pouze o dva roky mladší než Máchova 20. Potřebnou podmínkou pro rekonstrukci však je, abychom i v tomto případě měli možnost využít dotaci ministerstva školství. Pevně tedy doufáme, že ministerstvo i v této složité době na rekonstrukce kolejí vypíše novou dotační výzvu,“ dodává kvestor ZČU Petr Hofman.   

Celkem ZČU nabízí studentům ubytování na deseti kolejích s celkovou kapacitou 2568 lůžek. Ubytování poskytuje také v pokojích hotelového typu, kde má k dispozici 102 lůžek. Zhotovitelem byla firma STAWO Přeštice, s.r.o.

Zdroj:Západočeská univerzita v Plzni