Celkem se jich sešlo 7980, i když pořadatele potrápilo počasí. Kvůli silnému větru organizátoři zpívání v Přešticích raději na poslední chvíli odvolali.

Déšť a vítr zpočátku trápil i Plzeňany, ale těsně před šestou se počasí umoudřilo a nakonec na náměstí Republiky dorazilo 3550 vánočně naladěných zpěváků. „Přišli jsme zpívat s manželem a vnučkami. Holčičkám jsou čtyři a sedm let a jsou tu s námi letos potřetí. Když jsme tu byli poprvé, Amálka byla ještě v kočárku. Zpívání koled je nezapomenutelné, to je víc než dostat nějaký dárek,“ říkala Plzeňanka Blanka Jíšová. Její vnučce Anetce se vybrané koledy líbily, protože je znala. „Já je taky umím,“ chlubí se čtyřletá Amálka, která na zpívání přišla rovnou z hodiny angličtiny. Její sestřička na ni zatím čekala s dědečkem na náměstí na provizorní ledové ploše. Potom se všichni sešli pod stromečkem, aby zachovali tradici a po třetí v řadě si zazpívali společně s dalšími tři a půl tisíci lidmi. „Nejkrásnější je atmosféra. Je to úžasné,“ usmívá se Alena Stehlíková.

Hned za krajským městem byla v účasti nejlepší Sušice s 637 zpívajícími občany. „Jsme na to pyšní, že se sejde tolik našich lidí na takovýchto akcích,” pochvalovala si Sušičanka Jana Čapková. Ve Stříbře převládaly mezi zpěváky rodiny s dětmi. „Koledy mě učí maminka a zpívání mě moc baví,” řekl Deníku sedmiletý Daník Hlaváček.

Na domažlickém náměstí se ještě před společným zpěvem na pódiu představila řada účinkujících, mezi nimi i účastník soutěže Česko Slovensko má talent, dudák Jakub Ošmera. Nechyběl ani domažlický ponocný Roman Holub.

Prvně se letos zpívalo na klatovském náměstí Míru. „Byl to velice příjemný pocit,“ konstatovala vedoucí odboru školství a kultury klatovské radnice Alena Kunešová, která si jako členka pěveckého sboru Šumavan zazpívala dokonce na pódiu.

V Hrádku u Rokycan zpěváky nalákaly navíc i vepřové hody, k projektu se premiérově připojili i sousedé v Mirošově.

Tentokrát se však lidé nesešli jen v Plzeňském kraji. Unikátní projekt Česko zpívá koledy totiž letos poprvé spojil celou republiku.

Kolik lidí zpívalo

Plzeň 3550, Chlumčany 325, Sušice 637, Spálené Poříčí 280, Kasejovice 429, Stříbro 215, Hrádek u Rokycan 524, Bělá nad Radbuzou 252, Blovice 550, Domažlice 498, Klatovy 505, Mirošov 215