„Účastním se jí čtvrtým rokem. Hodně se těším,“ říká Mirka Boříková z Radobyčic. Právě tam bude chodit koledovat. „U nás je to vždycky skvělé. Je tam hodně starších lidí, kteří jsou z nás nadšeni. Jsou rádi, že za nimi přijdeme a zazpíváme jim. Ti nás většinou přijímají dobře. Horší je to v nových vilách. Tam nám často ani neotevřou,“ svěřuje se Mirka.

Poprvé se naopak do sbírky zapojila desetiletá Denisa Kadlecová. „Věřím, že budou lidé hodní a většina z nich nás přijme,“ dodává Denisa.
Premiéru si na Tříkrálové sbírce odbude i Jenniffer Kadlecová. „Těším se moc,“ ujišťuje.

V západočeské metropoli je v současné době k dispozici dvaasedmdesát skupinek. Ale zřejmě to nebude konečný počet. „Už mám přihlášené další tři z Domova svaté Zdislavy,“ potvrzuje koordinátorka sbírky Anna Srbová.

Sbírka je chráněna

Každá skupina musí mít jednoho vedoucího staršího osmnácti let, který za všechno zodpovídá. „Lidé velmi dobře poznají, že k nim přišli praví koledníci. Tříkrálové průkazky jsou velmi dobře ošetřené proti zneužití. Jsou podepsané od pana biskupa i od ředitele charity. Jsou tam uvedené osobní údaje, číslo občanského průkazu,“ sděluje Srbová.

Proti zneužití jsou zajištěny i kasičky, kam lidé dávají peníze. „Lidé si mohou být jisti, že ze sbírky se neztratí ani myš. Všechno se to pečetí a vyúčtovává do halíře. Nelze to zneužít. Byla by škoda, aby někdo dával peníze falešným koledníkům,“ doplňuje Srbová.

Dobrovolníci se shánějí těžko

Shánět koledníky, kteří by se vydali do často sychravého lednového počasí, je prý velmi složité. „Myslím, že jednodušší je to na vesnicích, kde má koledování dlouholetou tradici a děti tam navíc nemají takovou možnost aktivit jako ve větších městech. Třeba v Plzni je k dispozici spousta kroužků a zájmových činností. Jsem ale ráda, že i tady se najde řada dětí, které se obětují a na sbírku chodí. Tradičně to je například sbor Jiřičky nebo děti od salesiánů,“ konstatuje Srbová.

Z vybrané částky se do Plzně vrátí pětašedesát procent peněz. Pětatřicet procent z toho půjde na pečovatelskou službu, třicet procent bude směřovat na osobní asistenci pro zdravotně těžce postižené. Patnáct procent pak jde na akutní sociální výpomoc pro lidi na ulici. Ta bývá v řádech sto korun. „Zbytek se vrací do jednotlivých farností a peníze půjdou na sociálně slabé děti a mládež,“ dodává.

V loňském roce se v západočeské metropoli vybralo 330 tisíc korun.