„Měli by to podepsat všichni zastupitelé, ale já to neudělám. Od okamžiku, kdy byly známy výsledky voleb, jsem se snažil přesvědčit vedení plzeňské ODS o uzavření koalice bez ANO. Chápu, že dalo přednost jednodušší variantě, protože většina jednoho hlasu by byla do budoucna náročná. V Teplicích nebo i v Plzni na Lochotíně nalezla ODS odvahu do takových koalic vstoupit. Takovou odvahu jsme vzhledem k vedení kampaně a razantní předvolební rétorice směrem k ANO měli kromě odpovědnosti prokázat i v Plzni,“ prohlásil Aschenbrenner.

Jakousi předzvěst smlouvy, memorandum o koaliční spolupráci, už politici podepsali. Podle právníků jsou ale takové pakty jen politickou dohodou a nemají na chod radnice vliv. Tanečky kolem koaliční smlouvy tedy nebrání tomu, aby se noví zastupitelé sešli a zvolili nové vedení města.

Do dneška mohou být na Krajský soud doručovány námitky proti průběhu voleb. Nebudou-li, sejdou se zastupitelé do 3. listopadu, v případě řešení námitek do 23. listopadu. „Ustavující zastupitelstvo může vést buď dosavadní primátor nebo nejstarší člen zastupitelstva,“ řekl Tomáš Karhan z magistrátu. V letech 2006, 2010 a 2014 plnil tuto roli Jiří Bis z ČSSD. Ten ale nedávno zemřel a nyní je nejstarším zastupitelem Petr Vileta z Pirátů. Ten však nemá se zastupitelstvem zkušenosti a navíc proslul i povolebním jednáním za Piráty na Slovanech, kde jako jeden ze dvou zastupitelů České pirátské strany domlouval koalici, již Piráti později sami odvolali.

Ilustrační foto
Teplárenský sňatek posvěcen