Až na jednu výjimku. Od včerejška má Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje (SVK PK) ve svém fondu Horníčkův rukopis knihy Chvilky s Itálií vydané v roce 1988. Originál psaný na stroji včera věnoval knihovně Pavel Kopp, rovněž plzeňský rodák, který od 70. let minulého století působil jako obchodník a diplomat v Itálii, kde se věnoval svému koníčku fotografii.

Kniha Chvilky s Itálií je jejich společným dílem. Kopp dodal své momentky ze života Italů, Horníček napsal sto stran textu. „Vymyslel si dialogy, které mezi sebou vedou Italové na mých fotografiích. Vkládal svá životní moudra do úst lidem, které znal jen z mých snímků,“ přibližuje Horníčkův text Kopp.

Jak ke spolupráci dvou rodilých Plzeňanů došlo? „Kdysi dávno si mé fotky z Itálie prohlížel jeden můj kamarád muzikant, který se s Miroslavem Horníčkem znal. Jen tak mezi řečí prohodil, že by se Horníčkovi určitě líbily, a já mu jich tedy pár poslal jako dárek k Vánocům,“ vzpomíná Kopp. „A pak mi od Miroslava Horníčka přišlo poděkování s tím, že mu ty fotky mluví z duše. Takže když jsem za několik let dostal od nakladatelství nabídku k vydání svých fotografií knižně, poprosil jsem o slovní doprovod právě Miroslava Horníčka,“ pokračuje.

Rukopis knihy Chvilky s Itálií prý původně chtěl Památník národního písemnictví, ale když se Martina Košanová ze SVK PK zeptala, zda by ho Pavel Kopp nechtěl věnovat jim, nezaváhal a včera při besedě ho knihovně předal.

Letos v listopadu uplyne sto let od Horníčkova narození. V Plzni se k tomuto výročí koná řada akcí. SVK PK až do konce září organizuje Literární festival věnovaný jeho dílu, například v úterý 18. září se od 16 hodin U Branky koná maraton čtení z jeho děl, na 20. září je naplánováno setkání s tvůrci, kteří s Horníčkem před téměř třiceti lety natáčeli film o Plzni. Festival A co divadlo, pane Horníčku pořádá na začátku listopadu kabaretní Divadlo Pluto. Divadlo J. K. Tyla v Plzni pořádá 10. listopadu galavečer k Horníčkově poctě. Konat se budou výstavy v mázhausu plzeňské radnice i v Západočeské galerii.