„Využíváme k úpravám právě letní měsíce, kdy kvůli dovoleným a prázdninám klesá počet čtenářů,“ vysvětlila ředitelka knihovny Helena Šlesingerová s tím, že knihovna registruje asi 28 tisíc čtenářů.

Už v pondělí se na dva měsíce zavřela Ústřední knihovna pro dospělé v ulici Bedřicha Smetany. Místo, kde je asi osmdesát tisíc svazků knih, se začíná rekonstruovat. Prostory dostanou klimatizaci, opravou projde podlaha a pak se bude malovat. „Opět otevřeme 1. září, všechny výpůjčky budou do té doby automaticky prodlouženy,“ potvrdila Šlesingerová.

Upozornila, že v útrobách staré budovy byly velmi omezené možnosti větrání, protože prostory jsou téměř bez oken a v létě tam bylo nesnesitelně. „Klimatizace rozhodně vylepší prostředí pro čtenáře,“ dodává ředitelka. Podle ní mohou zájemci o prázdninách navštívit na jedinou průkazku kterékoliv jiné oddělení plzeňské knihovny.

Vstříc jim vychází zařízení i tím, že rozšířilo otevírací dobu Ústřední knihovny pro děti a mládež v prvním patře, kde jsou k dispozici také tituly pro dospělé. Oproti loňskému létu bude mít rozšířený provoz i studovna.

Další změnu chystá Obvodní knihovna Bory, která se přestěhuje ze šestého poschodí tamní polikliniky i se svými 30 tisíci svazky do Střední průmyslové školy strojnické u náměstí Míru.

„V budově jsme platili vysoký komerční nájem, který nám chtěli majitelé ještě navýšit. Proto jsme hledali jiné prostory,“ uvedla ředitelka. Zájemci si mohou knihy v budově polikliniky vypůjčit ještě do konce července, v srpnu vypukne stěhování.

„I v nových prostorách ale musíme provést úpravy, například odstranit příčku mezi učebnami, abychom prostor zvětšili, obnovit podlahové krytiny a vymalovat. Máme v plánu vybavit knihovnu také novými regály,“ dodala Šlesingerová. Nové zázemí o rozloze necelých 200 metrů čtverečních se veřejnosti otevře 19. září.

Větší část prázdnin zůstane uzavřena také knihovna v Lobzích, která sídlí v 28. základní škole. Kvůli rekonstrukci sociálního zařízení ve škole bude mimo provoz od 1. července do 19. srpna. I v tomto případě platí, že vypůjčené knihy je možné vrátit až po otevření, a to bez pokuty.

Podle Šlesingerové se snaží Knihovna města Plzně své jednotlivé provozy postupně rekonstruovat a modernizovat. „Chceme, aby prostředí pro čtenáře bylo vlídné a odpovídalo moderním trendům,“ podotkla Šlesingerová.

Knihovna města Plzně měla v roce 2010 ve fondu téměř 460 tisíc knížek, evidovala přes 28 tisíc uživatelů a 1,2 milionu výpůjček.