Seznamy jsou na nejrůznější témata. Třeba ústřední knihovna pro děti a mládež má databáze titulů pojednávajících o tělesném postižení, alkoholismu, drogách a gamblerství, šikaně nebo rasismu. „Chce-li si čtenář půjčit krásnou literaturu na téma mentální postižení, dostane se mu do ruky také příběh chlapce s Downovým syndromem nebo prožitky dívky umístěné na psychiatrii pro mladistvé,“ uvedla ředitelka knihovny Helena Šlesingerová.

Největší specializovanou databázi má knihovna ve Skvrňanech. Nabízí třeba seznam knih, které posloužily jako předloha k filmu. „V současné době má tato databáze už 803 záznamů o zahraničních knihách a 176 o českých,“ vyčíslila knihovnice Magdalena Beránková. Ta nyní začíná sledovat také počítačové hry vytvořené podle literární předlohy.

Pro děti má knihovna spracovanou tematickou databázi podle pohádkových postav, třeba trpaslík, vodník nebo čert. K vyhledání jsou také knihy napsané podle reálné události. Zejména mezi čtenářkami jsou žádané příběhy žen, které prožily pohnutý život, oblíbené bývají tituly z muslimského prostředí.