Celkem šlo o 1,28 milionu výpůjček. Z knih je zájem hlavně o nově vydané bestsellery. Ty v předmaturitních měsících atakuje povinná četba.
„Největší zájem byl loni o Moliérova Lakomce, kterého jsme půjčili celkem 229krát, následovala Orwellova Farma zvířat se 215 výpůjčkami a Wieveghova Mafie v Praze zapůjčená 212krát," přibližuje vkus čtenářů v loňském roce ředitelka knihovny Helena Šlesingerová.
To v obvodní knihovně na Doubravce se nejžádanější knihou stal erotický román Padesát odstínů šedi, který patří k nejprodávanějším titulům loňského roku. Zájem zde byl i o první díl čtyřdílného románu Vlastimila Vondrušky Přemyslovská epopej či román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. „Obecně je stále vysoký zájem o severské detektivky a nové tituly, na které je reklama," vysvětlila vedoucí doubravecké knihovny Lenka Kotroušová. Povinná školní četba podle jejích slov z regálů mizí hlavně až v měsících před maturitou.
Z časopisů byl dle souhrnné statistiky knihovny největší zájem o Vlastu, Týdeník Květy a Čtyřlístek.
Co do počtu čtenářů byl pro knihovnu rekordní rok 2011, kdy evidovala přes 30 tisíc lidí. „Loni bylo čtenářů o něco méně, a to 29 190," doplnila Šlesingerová, podle níž může vysoký zájem o služby knihovny souviset s rostoucí cenou knih a obecně horší ekonomickou situací domácností. Roční registrační poplatek přijde dospělé čtenáře na 120 korun, děti, studenti a důchodci do 70 let zaplatí polovinu.
Věkové rozpětí mezi nejstaršími a nejmladšími čtenáři činí 94 let. O prvenství mezi těmi nejmenšími se dělí hned čtyři dvouleté děti, čtenářů starších 90 let je 24.
Své rekordy mají i samotní plzeňští čtenáři. Počet výpůjček překonala třeba nejpilnější čtenářka roku 2011, která si loni půjčila 1350 knih a časopisů, což je o 39 více než v předchozím roce.
Knihovna ve svých 22 budovách a pojízdném bibliobusu čtenářům nabízí na 460 tisíc knihovních jednotek. Každý rok ve fondu knihovny přibude 3,5 tisíce titulů, celkem ve 28 tisících exemplářích.