Své dvě dcery pak nechal pro jistotu proti zákeřné nemoci raději očkovat. Odborníci to doporučují všem. Klíšťat je prý letos daleko více než předchozí roky. Letos se ještě v Plzeňském kraji nenakazil nikdo, vloni bylo zaznamenáno 47 případů.
„Bylo to opravdu děsné. Začalo to tím, že jsem neměl chuť k jídlu, byl jsem malátný, nebylo mi dobře, ale klíště jsem na sobě nenašel žádné, a tak jsem na encefalitidu neměl žádné podezření,“ vypráví Šteffel. Pak dostal zimnici a teplota mu postupně vystoupala na čtyřicet stupňů. „Lékařka si nejdříve myslela, že je to chřipka, ale když léky nezabíraly, poslala mě na vyšetření na infekční kliniku. Tam encefalitidu odhalili,“ říká muž.
V nemocnici polykal deset prášků denně, a když jej po téměř 14 dnech propustili lékaři domů, strávil na lůžku ještě dalších deset měsíců. „Zešedivěly mi tehdy vlasy a také od té doby hůř vidím a špatně slyším,“ poukazuje na daň, kterou nemoci před pár lety zaplatil. Následky nemoci vnímá dodnes.
Lidé mají v těchto dnech o očkování proti encefalitidě velký zájem. „Převážně na svých domácích mazlíčcích vidí, že klíšťat je letos více než v předchozích letech. Uvědomují si tak možné riziko nákazy. Musím ale říct, že jako obvykle se Plzeňané zajímají o očkování až na poslední chvíli,“ říká káravě Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu v Plzni. Ideální čas pro očkování byl totiž v chladnějších měsících, kdy parazité nejsou aktivní.
Zdravotní ústav ale očkuje proti encefalitidě po celý rok, v současnosti už ve zkráceném intervalu. „Optimální je dávat druhou vakcínu jeden až tři měsíce po první. Nyní už jsou ale klíšťata aktivní, a tak dáváme druhé očkování již po 14 dnech, pak už působí,“ vysvětluje Fránová.
Lidé se mohou od klíšťat nakazit další chorobou, lymskou boreliózou. Proti té ale existuje vakcína pouze pro zvířata.
Veterináři by majitelům zejména psů očkování proti borelióze doporučovali. „Letos jsme již léčili tři psi, kteří se nakazili lymskou boreliózou od klíštěte. I od majitelů nenakažených zvířat máme informace, že klíšťat už letos svým domácím mazlíčkům vytahali hodně, “ uvádí plzeňský veterinář Petr Böhm. Cena vakcíny proti borelióze je 450 korun a pes potřebuje dvě a pak vždy po roce jednu.
„U 95 procent zvířat se borelióza projevuje kulháním, mohou mít ale i další – neurologické – potíže. Pes může mít i trvalé následky,“ varuje Böhm majitele zvířat, kteří klíšťata podceňují. Léčba psa navíc trvá zhruba dva až tři měsíce, podávají se mu antibiotika. „Lymská borelióza je nakažlivá hlavně pro pejsky, kočky jsou vůči ní poměrně rezistentní,“ dodává veterinář.
Pro očkování svého domácího mazlíčka se rozhodla i 25letá Martina z Plzně. „Mám doma fenku zlatého retrívra a od té doby, co vysvitlo sluníčko, jsem jí vytáhla už pět klíšťat. Raději to nebudu riskovat. Koupila jsem jí už i nějaký sprej proti klíšťatům, ale stejně je pak na sobě měla,“ říká Martina.