Klíšťata, která zákeřnou nemoc přenáší, už jsou plně aktivní, i když je počasí chladnější a deštivé. Očkování proti borelióze neexistuje, ještě nyní lze ale do prázdnin stihnout očkování proti klíšťové encefalitidě.

„Od začátku roku máme nahlášeno už devět případů boreliózy, klíšťovou encefalitidou se nenakazil zatím nikdo,“ informuje Jitka Skálová z (KHS). Plzeňský kraj je na výskyt klíšťat nakažených boreliózou nadprůměrný, v případě klíšťové encefalitidy je až na šestém místě. Hydrometeorologové předpovídají vyšší výskyt klíšťat v důsledku vlhkého a teplého klimatu, pracovníci zdravotních ústavů to ale nepotvrzují.

Podle odborníků nemá smysl nosit vytáhlá klíšťata k rozboru. „Ta informace má totiž velmi malou váhu. Má možná smysl v případě, že se zjistí, že klíštěti nic není a člověk si může oddychnout. V okamžiku, kdy se prokáže, že je parazit nakažený, to je pro pacienta stresující a v mnoha případech úplně zbytečně,“ míní Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu v Plzni. Klíště nemoc přenese až po několika hodinách po přisátí. „Pokud se po vyndání klíštěte objeví do dvou až tří týdnů příznaky chřipky, neměli by lidé vykonávat žádnou namáhavější fyzickou aktivitu, neměli by pít alkohol a slunit se,“ doporučuje lékařka.

Proti klíšťové encefalitiděse očkuje po celý rok formou tří vakcín, jedna vyjde zhruba na 500 korun. Nejvhodnější doba je ale v zimě, když klíšťata nejsou ještě aktivní.

Lymská borelióza

- je závažné bakteriální onemocnění, vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi, která se přenáší především klíštětem obecným. j podobá se příznakům chřipkového onemocnění: dostavuje se horečka, bolest hlavy, klubů, třesavka, únava

- do tří měsíců onemocnění vyvrcholí poruchami kardiovaskulárního, nervového a kloubního systému. Mohou se objevit příznaky podobné infarktu myokardu, dušnost

- léčí se antibiotiky