V roce 2016 se plzeňský cestovatel Vladimír Váchal vydal dokonce do Severní Koreje, asijské země s totalitním režimem. Dnes jsou na jeho přednášky nejen o KLDR vyprodané sály.

„V Severní Koreji jsem strávil týden a musím říct, že velkou zkušeností je už samotná návštěva země. Severní Korea je v určitém slova smyslu děsivá, bizarní, zároveň však nesmírně zajímavá,“ vzpomíná Váchal na cennou zkušenost.

„Na jednu stranu musím ocenit nesmírnou snahu průvodců a péči, kterou nám věnovali. Na stranu druhou člověk nesmí opomenout ostrá pravidla a podivný režim, který v zemi panuje,“ dodává cestovatel.

Na otázku, jak putování po asijské zemi probíhalo, odpovídá jednoznačně: „Pod dozorem. To vystihuje vše.“

Ilustrační foto
Západní okruh má zelenou

V rigidní zemi totiž panuje řada jasných pravidel. „Například uklonit se sochám je povinností,“ upozorňuje.

Potenciální dobrodruzi tak musí počítat, že je spíš než možnosti čekají povinnosti.

„Cestovatelům bych doporučil, aby následovali pokyny průvodců a snažili se smířit se zvláštní formou nucené turistiky,“ krčí rameny Váchal a dodává, že by se do KLDR rád podíval znovu. „Uvažoval jsem i nad studiem korejštiny na místní univerzitě,“ říká.

V Česku se nezdrží, protože už za pár dní odlétá směr Afrika. „Mířím do Maroka, hod-lám projet trasu Dakaru s batohem na zádech,“ vypráví dobrodruh. Velkou výzvu plánuje na příští rok. „Chystám se na plavbu do Antarktidy,“ říká Vladimír Váchal.

Závěr kampaně Movember.
Biopsii podstoupí méně mužů