Tehdejší hlava státu zavítala do Rokycan 15. října 2003. V Plzeňském kraji pobývala tři dny a na naše město si vyhradila asi půlhodinku. I když byla Klausova mise doslova blesková, Vaník ho stačil obdarovat originálním kouskem.

„Vzpomínám, že jsem dlouho váhal, jestli mu mám tričko našeho fotbalového klubu Čechie Příkosice věnovat. Ani jsem nevěděl, jestli se k němu vůbec dostanu. Nakonec se to ale podařilo a pana prezidenta dárek potěšil," vzpomíná s úsměvem Vaník. Sympatie vůči předešlému prezidentovi Klausovi trvaly a trvají dodnes.

Za současným prezidentem se před dvěma lety vydal opět do okresního města. Tehdy se zeptal Zemana na jeho vztah k jihu okresu. Navštívil zde totiž zem

ědělské družstvo. Letos má dotaz opět zajímavý. „Tentokrát se chci určitě zeptat na to, co dělá s dárky, které dostane od obyčejných občanů," vysvětlil. „Když jsem byl tehdy v Rokycanech na náměstí, dal jsem mu pivo, půllitr a také knihu Rokycanska. Proto bych rád věděl, jak s dárky nakládá," vysvětlil. „Rozhodně mu chci poděkovat za to, že věnoval určité finanční prostředky na Klokánka. Je dobře, že se k tomu tak postavil a děti v domově mají opět šanci," konstatoval.

To, že letos navštíví zrovna mirošovskou Harmonii je pro Vaníka srdeční záležitostí. „Dlouhou řadu let jsem zde pracoval a jsem velmi rád, že prezident zavítá i sem," uvedl. Dodal také: „Ať je Miloš Zeman jakýkoliv, jednou je to hlava státu a tak bychom ho měli brát."

Svého času, a to v roce 1975, mohli občané v okresním městě na vlastní oči spat- řit i tehdy nejvyššího představitele země Gustáva Husáka.