Jako první se v Plzni představil Klaus v pondělí na Krajském úřadě v Plzni. Odlehčeně vysvětloval, proč na svoji druhou návštěvu v regionu přijel až těsně před prezidentskými volbami. „Dělali jsme revizi všech návštěv regionů a zjistili, že nám ve druhém kole chybí ještě Plzeň. Asi jste nás nepozvali,“ zavtipkoval.

Vážněji mluvil, když odpovídal na dotaz ohledně schengenského prostoru a zda mu volba hlavy státu parlamentem přijde jako správná. „Existující systém volby prezidenta je schopný fungování a není tedy důvod jej měnit,“ odmítl Klaus volbu prezidenta obyvateli.

K Schengenu řekl, že přináší i rizika. Ta ale nejmenoval. „Je určitě dobré mít sousedy, k nimž mohu přijít na návštěvu nebo je požádat o mouku. To k dobrým vztahům patří, ale vždycky budu muset zaklepat či zvonit a budou tam dveře. Mně nevadilo na hranicích to několikasekundové zdržení, abych předložil pas. Nemyslím si, že takové otevření hranic je zcela správné,“ řekl.

V obcích se ho lidé často ptali na blížící se prezidentské volby a co bude dělat, když v nich neuspěje. „To neplánuji. Na to se mě ptejte až po volbě,“ odpověděl prezident na uvedený dotaz v Plzni. Nijak dlouze nekomentoval, když mu někteří občané i starostové obcí řekli, že na místě poslanců by mu ve volbách hlas nedali. Většina lidí, kteří s ním na toto téma hovořili, by ho ale podpořila.

Debaty se starosty se většinou nesly v duchu, kdy se představitelé obcí pochlubili úspěchy. „Stížnosti a zmiňování problémů bylo v menšině,“ řekl prezidentův průvodce hejtman Petr Zimmermann. Úspěchy jmenovali starostové nejen při příjezdu Klause do jejich regionu, ale i při společné úterní večeři v plzeňském pivovaru, kam přijelo přes 30 starostů větších obcí a měst.

„Představování obcí tam zabralo asi dvě hodiny.Ve své řeči jsem řekl, že nám přibývá obyvatel, klesá nezaměstnanost. Překvapil jsem ho tím, že od nás pochází autor české vlajky a potěšil, když jsem vzpomněl na našeho rodáka Milana Knížáka,“ uvedl například starosta Blovic Jan Poduška.

Pouze starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek zmínil při večeři problematiku amerického radaru v Brdech. Prezident řeč na toto téma nerozvedl. Prý ale spokojeně pokýval. Čížek je totiž k radaru vstřícnější než většina jeho kolegů. Tím hlavu státu potěšil.

Co dále řekl prezident

„Mirek Topolánek se musí cítit za mé zvolení odpovědný. Předseda strany, která mě na prezidenta navrhuje, musí cítit zodpovědnost a nemůže říkat nic jiného. ODS ale nemá většinu v parlamentu a možná získat 141 senátorů a poslanců, i když ODS jich má 122, bude letos mnohem těžší než získat ty hlasy při minulé volbě, kdy ODS měla jen 83 poslanců a senátorů.“ Prezident nerozvedl myšlenku, že pro Topolánka by mohl Klausův neúspěch znamenat rychlý konec, i když na to byl tázán.

„Zajistit si ve volbách hlasy komunistů tím, že se jim pokusím vyjednat místo ve vládě? To nepřipadá v úvahu. Na to nebudu reagovat.“ Po zhruba 15 minutách. „KSČM nemá za svoji minulost nárok pro vstup do vlády. Takový návrh je jen pošťuchování prezidenta před volbami.“

„Nedávno jsem si kvůli chystanému projevu četl spisy amerického prezidenta Abrahama Lincolna a našel tam jeho projev po druhém jmenování do funkce. A uvažuji, jestli něco takového neřeknu večer 8. února po volbě. Lincoln řekl: Už jsem v minulých letech tolikrát řekl můj názor, že už nemám co říci. No asi si to budu muset ještě jednou přečíst.“

„Evropa by měla být bez bariér, ale s hranicemi.“

„Dnes jsem si prolistoval Plzeňský deník a musím říci, že o mé návštěvě příliš neinformuje.“ Při středeční návštěvě Tachova (den před tím byl na Domažlicku).

„To, že má stále více lidí vysokou školu, znamená, že se kvalita vysokých škol snižuje. Je spousta humanitárních oborů, jejichž absolventi jsou ale v praxi nevyužitelní. Školství by se mělo orientovat na tradiční středoškolské obory a řemesla.“

„Tolik úspěchů. To se ani nechce věřit, že je to možné.“ Po té, co se při společné večeři prezentovali prezidentovi starostové větších obcí a měst Plzeňského kraje. Zněla hlavně pozitiva.