Klášter v Chotěšově se i letos dočkal částečné proměny, některé z prací dobíhají ještě v těchto dnech. Zásadní pro sakrální stavbu na jihu Plzeňska je ale oprava střechy, která bude mottem i pro příští roky.

„V tomto roce jsme rekonstruovali štoly, ty byly dokončeny v srpnu," vypočítává architekt Jan Soukup, který má opravy kláštera na starosti. To ale nebyla jediná položka. „Třešničkou pro oči bude oprava zašlého a poničeného nápisu na takzvaném vítězném oblouku v klášterním kostele, ten už se v podstatě dodělává," popisuje správce kláštera Jiří Poslední a architekt Soukup přidává přesný termín: „Ve čtvrtek ho budeme přebírat."

Nejdelší a také nejnákladnější je však zmiňovaná postupná renovace střechy. „Ta probíhá už od roku 1993, ale nutno dodat, že ne každý rok jsme se střechám věnovali," upřesňuje Soukup.

Letos se dokončuje další díl mozaiky, za několik týdnů skončí rekonstrukce střechy a krovu v jihozápadním nároží.

Příští rok se bude pokračovat. „Budeme se muset pustit do rekonstrukce krovu nad prelaturou, kde už se to blíží havarijnímu stavu," vysvětluje architekt.

Zatím se za opravu střech zaplatilo 29 milionů korun. „To však nejsme zdaleka u konce, ještě budeme potřebovat tak 40 milionů," počítá Soukup. Žádná jiná rekonstrukce na příští rok klášter nečeká. „Jsme závislí na dotacích, které jsou omezené," komentuje situaci architekt.

Prozrazuje, že se chce s kolegy přihlásit do programu Evropské unie Integrovaný regionální operační program. Z toho se však příští rok ještě nejspíš čerpat nebude. „Jejich dotace je v průměru kolem 130 milionů korun, to už jsou peníze, které by nám hodně pomohly," uvádí muž, který má za sebou opravy desítek historických staveb. Zatím čerpá klášter dotace například z Ministerstva kultury, obec přispívá povinnými podíly, prostředky navíc však nemá.

S obnovou a úklidem pomáhají také dobrovolníci. „Naposledy nám pomáhali koncem září lidé z jedné plzeňské firmy, a to s vyčištěním rajské zahrady, kde byly napadané střešní tašky," připomíná správce kláštera Jiří Poslední. Naplnili a odvezli několik desítek koleček, čímž se prostor zcela vyčistil.

Andrea Pánková