V pátek se jeho prostory otevřely ve františkánském klášteře v Plzni. Navštívit jej můžete denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

„Muzeum není rozhodně galerií. Důležité bylo ukázat v dílech křesťanský život – kteří světci byli v úctě a proč, co znamenají pro věřícího člověka," uvedl spoluautor expozice Luděk Krčmář.

Podle architekta Jana Soukupa, který se projektu dlouhodobě věnuje, jsou například kufry kurátů unikátní a nemá je žádné muzeum v Čechách. „Našly se v katedrále sv. Bartoloměje. Kufr slouží po otevření jako mobilní oltář a je v něm vše potřebné, například pomazání pro umírající či kalichy. Pak se z víka odšroubuje kříž a kněz odchází s kufrem do další bojové linie," popsal Soukup.

Muzeum navazuje na bývalé Diecézní muzeum, které se ve františkánském klášteře, otevřelo na konci 90. let dvacátého století. Je ale rozsáhlejší a nabízí koncepční pohled na křesťanství. Zavede návštěvníky vůbec poprvé také do prostor kláštera, kam dosud nikdy nemohli vstoupit.

K nejvýznamnějším památkám patří například gotický reliéf pocházející z kostela v Malesicích, pravděpodobně z roku 1520, se sv. Jiří zabíjejícím draka. Mezi poklady patří také obraz renesančního malíře Lucase Cranacha Poleňská Madona či obraz Karla Škréty.

Na zřízení muzea, které bude spadat pod Západočeské muzeum v Plzni, přispěla téměř čtyřiceti miliony korun Evropská unie.

Postupná oprava františkánského kláštera, kde muzeum, ale také další církevní instituce sídlí, přišla v posledních desetiletích na zhruba 180 milionů korun.

Co můžete vidět

Františkánský klášter je jednou z nejvýznamnějších středověkých památek Plzně. Otevřelo se zde Muzeum církevního umění plzeňské diecéze. Nabízí okruhy: Panna Maria, historie jejího zobrazování, Apoštolové jako učedníci Krista, Světci jako svědkové víry a Život Kristův a jeho zobrazení ve výtvarných dílech.