„Všichni klienti budou mít k dispozici praktického lékaře, docházet sem budou i někteří specialisté, jako je například stomatolog, oční lékař nebo psychiatr. Aktivizační místnost mohou klienti využívat k trénování paměti a společenským hrám, ale mají tu k dispozici i kuchyňku, kde si mohou s pečovatelkami upéct třeba koláč nebo uvařit kávu,“ říká ředitelka zařízení Alzheimer Home Nepomuk Lucie Širůčková.
Prvním klientům se jejich nový domov otevře na počátku roku 2024. Ubytování je zajištěno v příjemném domácím prostředí ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.
„Všechny pokoje budou kompletně vybaveny, přesto standardně nabízíme zájemcům možnost jejich vlastního dovybavení. Celý areál je samozřejmě plně bezbariérový,“ popisuje podmínky v zařízení Lucie Zajícová, regionální ředitelka skupiny Alzheimer Home, která bude nový domov pod svým jménem provozovat.
Otevřením nového centra vzniklo i 57 nových pracovních míst a zpočátku panovala obava, zda se podaří zajistit požadovaný počet odborníků a lékařského personálu. „Vzhledem k odlehlosti lokality od větších center jsme se toho opravdu trochu báli, ale byli jsme velmi mile překvapeni, protože takovou poptávku po všech požadovaných pozicích jsme nezaznamenali v žádném jiném regionu,“ přiznává Zajícová.
Nové zařízení otevírá skupina Alzheimer Home ze zdravotnického holdingu Penta Hospitals, která do vybavení tohoto domova investovala téměř čtyři miliony korun. „Jedná se o naše první zařízení tohoto typu v Plzeňském kraji a naším cílem je poskytnout klientům nejen kvalitní domácí prostředí, ale také služby ve vyšším standardu, než je v podobných zařízeních běžné,“ říká generální ředitelka Penta Hospitals Barbora Vaculíková.
Dlouho dobu však byla budova, či spíše její torzo, ostudou pro celé okolí. „Co moje paměť sahá, tak tu byl snad dvacet let jen zničený skelet budovy. Uvažovalo se, že tu bude jakási textilní dílna, která se měla jmenovat Šumavan, ale nebyla nikdy dokončena a pak se zde usídlili bezdomovci a posprejovaná stavba byla na očích všem turistům, kteří mířili na zámek Zelená Hora. Jsem rád, že se budovu podařilo zachránit a že má smysluplné využití,“ připomíná historii stavby místostarosta Nepomuku Pavel Motejzík.
Klienti nového domova by mohli v budoucnu využívat i duchovní služby. Docházet by za nimi měl farář nepomucké farnosti páter Jiří Špiřík, aby tady sloužil mše svaté a vedl s klienty duchovní rozhovory.
„Sám mám takovou zkušenost, že před šesti roky měl tatínek nádor v mozku a prakticky se postupně stával nepohyblivým. Nebylo reálné zajistit mu potřebnou službu doma. Personálně ani časově. Nakonec skončil v hospici, které vedly řeholní sestry až v Ostravě. Proto jsou tyto domy moc potřebné, protože starým a nemocným lidem zajistí kvalitní péči a důstojné stáří,“ chválí vznik nového zařízení nepomucký farář.