Mezi tuhle hrstku patří Jáchym Wiesner, světový šampion v kickboxu v kategorii mužů a plzeňský sportovec roku 2012. Ocenění získal v kategorii dorostenců.

„Měl jsem ohromnou radost, protože v minulosti už jsem byl mezi nominovanými na sportovce Plzně, ale nikdy to nevyšlo. Když jsem vloni vyhrál mistrovství světa, tak jsem věřil, že tentokrát by to mohlo vyjít. Stát se sportovcem Plzně byl můj cíl," říká Wiesner.

Od dětství hltal akční filmy. Sám k bojovým sportům přičichl v šesti letech. „Začínal jsem s karate, v devíti letech jsem k němu přidal kickbox a ve dvanácti box. V boxu je více zápasů a je lépe financovaný státem. Zkušenosti nabrané v boxu mně pak pomohly v kickboxu," vzpomíná.

V kickboxu posbíral nejvíce vavřínů. Je dvojnásobným mistrem světa ve full – contactu, mistrem republiky v light – contactu mezi juniory či stříbrným medailistou na mistrovství světa v light – contactu. „Kickbox nepatří mezi olympijské sporty, takže vítězstvím na mistrovství světa mezi muži jsem si sportovní sen už splnil," je přesvědčen.

A na jaké zápasy v ringu nejradši vzpomíná? „Na dva duely. První se soupeřem z Mongolska na mistrovství světa. Protivník měl zvláštní styl a dlouho jsem hledal jeho slabinu. To se mi povedlo až ke konci. Na mistrovství světa vzpomínám na finálový zápas, kdy jsem se postavil soupeři, který mě v minulosti porazil. S trenérem jsem studoval protivníkův styl, změnil jsem taktiku a s převahou ho porazil," vypráví Wiesner.

Soutěží ve váhových kategoriích do 64 a 67 kilogramů. „V kickboxu mně více sedí full – contact, protože má více společného s boxem, přes který jsem se dostal ke kickboxu," uvádí student posledního ročníku sportovního gymnázia.

V budoucnu by se rád podíval do Číny, protože se zajímá se o její medicínu a o bojová umění. „Chtěl bych tam studovat kung-fu. S ohledem na to, že karate vzešlo z kung fu, tak bych se chtěl vrátit k prvopočátkům, ještě než vzniklo karate," plánuje Wiesner.

V karate se dokonce už vrhl na trenérskou dráhu. „Trénuji děti. Mám hnědý pás a rád bych si udělal černý pás, což je nejvíce, čeho může karatista dosáhnout," tvrdí kickboxer.

Wiesner obdivuje německého boxera Maxe Schmelinga, který sbíral tituly ve 30. letech minulého století. „Byl to sportovní hrdina a skvělý člověk. Postavil se nacistům," obdivuje mladý kickboxer.