Blíží se léto a to každoročně začíná sezona pro kempy. Mnoho jich v Plzni a okolí funguje už od května.

„U nás už je sezona v plném proudu,“ řekl Ladislav Šlechta, provozovatel kempu Ina u nádrže České údolí v Plzni.

Podobně je na tom i kemp Ostende u Velkého boleveckého rybníka. „Otevřeli jsme prvního května. Při slavnostech svobody jsme tu měli třeba ubytované lidi, co do Plzně přijeli s džípy,“ uvedl Antonín Hegner, provozovatel Ostende. A dodal, že když byl minulý čtvrtek v Německu svátek, dorazila spousta lidí odtud.

Letošní sezonu by mohlo příznivě ovlivnit počasí. „Pokud bude počasí stále takhle pěkné, měla by být letos dobrá sezona,“ věří Miloslav Elgr, provozovatel kempu U Lišáka v Pňovanech na Radosti.

Další provozovatelé s tím souhlasí. „K nám každý rok jezdí podobná klientela. Pokud ale letos bude zvláště teplé léto, mohlo by to být lepší než v minulých letech,“ potvrzuje Elgrova slova Ladislav Šlechta.

Loňská sezona byla ovlivněna chladným srpnem. „Minulý rok to bylo celkem dobré. Přijelo dost lidí. To se ale netýkalo srpna. To byla situace horší než v předchozích letech,“ říká Elgr.

„Minulý rok jsme zaznamenali nárůst. To ale bylo způsobeno tím, že fungujeme krátce. Lidé se s kempem seznamují,“ sdělila Radka Záluská z kempu Radost – Oáza na Hracholuskách. Podle ní je jeho klientela z 95 procent složena z českých rodin s dětmi.

Ve většině ostatních kempů to je ale jiné. „Nejvíce k nám jezdí lidé Německa, Ruska a Holandska,“ vyjmenovává Elgr z jakých států nejčastěji přijíždějí zákazníci.

Němci a Holanďané tvoří velkou část návštěvníků také v kempech Ina a Ostende. Tady se k nim řadí navíc ještě třeba Belgičané nebo Dánové.

Nabídka kempů zůstává povětšinou neměnná. Kromě ubytování nabízí například prostory a potřeby pro různá sportovní odvětví.

„V našem kempu je třeba hřiště na basketbal nebo antukové hřiště. Pro děti tu máme houpačky. A také si zde mohou lidé zapůjčit hokejky na letní variantu hokeje,“ představuje možnosti Záluská. Podle slov Hegnera v kempu Ostende jsou pro hosty připraveny tenisové kurty, hřiště na volejbal. Hřiště na volejbal je také v kempu Ina. Další atrakcí je třeba tobogán.

Cena v kempu Ostende je 1590 korun za den za bungalov pro čtyři až pět lidí. V kempu Ina stojí čtyřlůžkový bungalov 300 korun za noc plus padesát korun za obsazené lůžko.

V kempu U Lišáka stojí čtyřlůžkový bungalov s WC a teplou a studenou vodou 5900 korun na týden. „U nás záleží na tom, kdy hosté přijedou. První a poslední týden prázdnin stojí pobyt 4557 korun na týden pro čtyři osoby. Zbytek prázdnin lidé zaplatí 5103 korun na týden za čtyři osoby,“ uvedla Záluská.