„Češi sice začali k nám do kempu jezdit více než v dřívějších letech. Zato cizinců loni rapidně ubylo a to je dost finančně znát. Zatím snad ještě další sezonu přežijeme, ale dosud žádnou rezervaci nemáme,“ řekl provozovatel kempu Ostende u Boleveckého rybníka v Plzni Antonín Heger. V blízkosti Boleváku je ještě kemp Bílá Hora, který má však nevýhodu, že je od něj k vodě daleko. „Lidé, když jedou kempovat, chtějí být většinou u vody nebo něčeho, co je pro ně atraktivní. K nám už zavítá hodně málo lidí. Nejčastěji chatky obsazují Češi. Hodně lidí nám sebere právě Ostende, které je přímo u rybníka,“ krčí rameny provozovatel Jan Mráz. Podle něj jsou dva kempy na Plzeň–město moc. Otevřené sice v nadcházející sezoně zůstanou, ale to hlavně díky tomu, že se v kempu pořádá hodně sportovních akcí.

Turistický kemp U Lišáka v Pňovanech u hracholuské přehrady je na tom podobně. „Na prázdniny začíná pomalu jezdit zase více Čechů. Zahraniční turisté už sem nezavítají v tak hojném počtu. Myslím, že tuhle sezonu přežijeme, už máme z třiceti procent kemp obsazený. Avšak minimálně potřebujeme obsadit šedesát procent,“ vysvětluje Miloslav Elgr, který je provozovatelem kempu U Lišáka.

Zájem o kempy v České republice klesá dlouhodobě. „V loňském roce přespalo v našich zařízeních 820 tisíc hostů, což znamená nejen obrovský meziroční pokles o dvanáct procent, ale také zároveň druhý nejhorší výsledek za posledních deset let,“ vysvětluje Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Majitelé kempů si tak můžou nechat již jen zdát o rekordním roce 2004, kdy v našich kempech přespalo dokonce 1,3 milionu turistů. „Spolu se zvyšující se životní úrovní Češi již začínají žádat vyšší standard ubytování,“ vysvětluje si pokles Okamura. Šancí pro kempy je podle něj nabídka zajímavých doprovodných služeb, jako dětských atrakcí nebo kulturních akcí.

Nejčastějšími zahraničními návštěvníky v kempech ČR byli vloni Holanďané, kterých přijelo kolem osmadvaceti tisíc. Druhé a třetí místo obsadili Poláci a Slováci, jejich počty však stále klesají.