Nejstarší obyvatelce severoplzeňských Kozojed Růženě Sinkulové bylo 8. května sto let a taková událost se neobešla bez velké oslavy.

Jubilantka se narodila v Hradčanech, v Kozojedech poznala svého muže a pracovala v JZD. V 53 letech odešla do důchodu, ale pracovala dvacet dalších roků. „Kromě členů naší početné rodiny jí přišli popřát starosta obce pan Lomička a místostarostka paní Přibylová, kteří mamince předali květiny, dary a zároveň blahopřání od ministryně práce a sociálních věcí. Mezi gratulanty nechyběli ani lékař Josef Hošek a zdravotní sestry Hájková, Šottová a Kůsová, kteří se o zdraví naší maminky vzorně starají," popsala dcera paní Sinkulové Zdeňka Týmrová.

Trefou do černého byli narozeninoví hosté. Harmonikář Vašek Beneš i krojovaní tanečníci. „Paní Sinkulová ve svých sto letech ráda zpívá, pamatuje si i písničky, které už nikdo nezná. S každým, kdo za ní přijde, prohodí pár slov. Špatně se však pohybuje. Vydržela ale celé odpoledne, zpívala a sledovala obzvláště ty nejmenší potomky," popsala oslavu rodinná přítelkyně Jaroslava Benešová.

Koho zajímá tajemství dlouhověkosti paní Růženy, měl by si zapamatovat: Práce, veselá mysl, milující rodina kolem… A občas štamprlička becherovky.