Dvacet stížností na volby hlásil včera po poledni Krajský soud v Plzni. Jde o námitky, které se týkají Plzeňského a Karlovarského kraje. „Samotné Plzně se týkají asi tři případy,“ uvedl místopředseda Krajského soudu v Plzni Alexandr Krysl.

Soud musí o námitkách rozhodnout do 20 dnů. „Pokud se navrhovateli podaří prokázat, že došlo k porušení volebního nebo jiného zákona a k ovlivnění voleb, může dojít k přepočtu hlasů a v krajním případě až k opakování voleb,“ poznamenal Krysl.

O tom, že podala žalobu na neplatnost voleb, neplatnost hlasování a neplatnost volby kandidáta ve volbách do Zastupitelstva města Plzně, už informovala poslankyně a lídryně kandidátky za SPD Tomia Okamury Jana Levová. „Původně jsem výsledky voleb brala jako fair play prohru, ale někteří naši voliči mě upozornili na zřejmé chyby ve výsledcích v jejich volebních okrscích,“ uvedla Levová s tím, že velké chyby ve sčítání našla v osmi okrscích, ale jen v sedmi má důkaz o chybě sčítání. Údajně má prohlášení lidí o tom, že SPD volili, ale přesto tam jejich kandidáti hlasy nezískali.

Levová upozornila také na to, že vznese požadavek na pozastavení vyjednávání politických stran o koalici na plzeňský magistrát. Jde jí o dost. Ve volbách totiž SPD dostala 4,95 % a pokud by nasbírala dalších 24 hlasů, kde by volič zaškrtl celou kandidátku, mohla by se do zastupitelstva dostat i na více křesel. Pokud se Levová skutečně domůže přepočítávání a uspěje, bude to v Plzni nevídaný precedens.

Koalici už v Plzni vyjednala ODS a ANO, ČSSD a TOP 09. Budoucí primátor Martin Baxa (ODS) k tomu řekl, že příprava koaliční smlouvy pokračuje. „Souběžně budeme očekávat rozhodnutí krajského soudu,“ řekl Deníku Baxa.

Česko-bavorský festival Treffpunkt v plzeňském DEPO2015.
Co spojuje Bavory a Čechy? Klobásy, pivo, dechovka