„Jsem po dvou operacích kolenních kloubů a po jedné reoperaci. Pan doktor mi dal termín hned, ale počkala jsem si asi dva měsíce. Myslím si, že nějaký seznam na internetu nic nezmění,” tvrdí Jiřina Dardová z Plzně.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by ale měl mít každý možnost vybrat si, jak dlouho chce čekat a podle toho si i zvolit nemocnici.

Plzeňská fakultní nemocnice se nebojí, že by jí kvůli novému systému ubyli pacienti. „O naše chirurgická pracoviště je mezi obyvateli kraje velký zájem. Mnozí raději čekají delší dobu na operaci, než aby šli do menší okresní nemocnice,” řekla Deníku mluvčí fakultní nemocnice Renata Jenšíková.

Na některé plánované operace si tu počkáte i přes dva měsíce. „Důvody delší čekací doby jsou různé. Například u plánovaných operací kyčlí a kolen se doba odvíjí od objemu nasmlouvané péče u konkrétní zdravotní pojišťovny. Čili kratší dobu čekají pacienti pojištění u té zdravotní pojišťovny, která si přeje, abychom ošetřili více jejích klientů,” říká Jenšíková, podle níž se čeká déle i u vysoce specializovaných neurochirurgických operací, protože je fakultní nemocnice jediným zařízením v regionu poskytujícím tuto péči.

To samé platí i o operacích mandlí u dětí. U běžných zákroků doba čekání prý není tak dlouhá. „Ve většině případů čekací doby na vyšetření v odborných ambulancích nepřesahují tři týdny a na plánované výkony dva měsíce,” dodává Jenšíková.

Plzeňská fakultní nemocnice je největší zdravotnické zařízení v Plzeňském kraji. Ročně tu lékaři provedou 63 tisíc operací.

Ostatní zdravotnická zařízení v regionu čekací doby operací zveřejňovat neplánují.

„U krajských nemocnic nejsou doby čekání na zákrok velké, protože neprovádějí tak složité operace. Takový systém tedy neplánujeme,” řekl Deníku krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek, který ale upozorňuje na jinou internetovou inovaci.

„Zavedli jsme v Rokycanech a Klatovech možnost internetových objednávek, což by mělo o hodně zkrátit dobu čekání pacientů na ambulanci. Pokud se to osvědčí, není vyloučené, že podobný systém zavedeme i v ostatních nemocnicích,” sděluje Šimánek.

Na co si počkáte

Na tyto zákroky budete v Plzni čekat více než dva měsíce:
-operace kyčelního kloubu
- neurochirugické operace páteřních plotének
- operace karpálních tunelů
- některé specializované oční operace (např. povislá oční víčka)
- některé drobnější chirurgické výkony (žlučník a křečové žíly)
- operace mandlí u dětí
- operace štítné žlázy
- některé operace ucha