Houbaři si sem přicházeli pro radu i za novými vědomostmi. „Sbíráme jen hříbky a nějaké ty poddubáky. Žádné holubinky nebo tak, takže jsme se s tátou přišli podívat, abychom věděli, co ještě dobrého v lese roste,“ řekl Pavel Pech z Nebílovského Borku na jižním Plzeňsku.

Na houby prý u Pechů vyráží celá rodina. Letos ale zatím příliš štěstí neměli. „Z kraje houbařské sezony jsme něco našli, ale od té doby nic. Navíc, co jsme našli, bylo většinou červivé. No, nedávno jsme našli na louce žampiony a jednu pýchavku, ale to je všechno,“ hodnotí Pech. A nejoblíbenější houbové jídlo? „Já mám nejradši smaženici. Jinak, když se najde kotrč, je z něj dobrý guláš nebo polévka,“ míní Pech. Na houby Pechovi nejezdí nikam daleko, sbírají je v lesích v okolí Nebílovského Borku. Samozřejmě i oni mají svá místečka, kde se téměř vždycky něco najde. „Ale když už ani tam nic neroste, nemá vůbec cenu chodit jinam,“ vysvětluje s potutelným úsměvem Pech. Jako každý správný houbař ale svá tajná místa neprozradí.

Přestože v posledních týdnech sužuje nejen Plzeňsko velké sucho, podle mykologů ještě není podzimní houbová sezona ztracená. „Zatímco na jaře rostly houby hojně a i během června a července jich bylo dost, v srpnu a v září přestaly růst. Protože bylo teplo a sucho. Teď ale máme před sebou říjen, který by pro houbaře nemusel být až tak špatný. Dobré je, že je zatím poměrně teplo a trochu i sprchlo, takže ještě máme šanci najít v lesích i ty nejběžněji sbírané druhy,“ vysvětlil předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

A kdy do lesa vyrazit? Dá se řídit pověrami, že houby nejvíc rostou, když dorůstá měsíc nebo když se paří lesy? „Pokud jde o fáze měsíce, pak tato rada určitě neplatí. V posledních týdnech měsíc prošel všemi fázemi a houby stejně nerostly. Když se ale paří lesy, to je jiná věc. I podle mého názoru je totiž někdy pro růst hub důležitější vzdušná vlhkost, jako třeba mlhy, nežli třeba intenzivní přívalové deště,“ vysvětluje Holec a doporučuje osvědčené lokality. Podle něj mají houbaři největší šanci na úspěch v lesích na Manětínsku, Ošelínsku, na Chýlavě a nebo v Kozelském polesí. Jak ale dodává, houby se dají najít i v okolí rybníků v Plzni.